Zapraszamy na spotkanie z ks. Bronisławem Dołhaniem

Gościem najbliższej odsłony „Łambinowickich Spotkań Muzealnych” będzie wieloletni proboszcz parafii obejmującej wsie Bielice i Malerzowice Wielkie, którego działalność niejednokrotnie wykraczała poza ramy posługi duszpasterskiej. Zapowiadane na 9 listopada spotkanie z pewnością zainteresuje jednak nie tylko mieszkańców powyższych miejscowości, ale i wielu innych badaczy historii lokalnej.

Zdarza się, że pasjonatami, badaczami i kronikarzami historii lokalnej zostają ludzie mocno zaangażowani w życie społeczności i pozostawiający w jej dziejach swój wyraźny ślad. Taką osobą bez wątpienia jest ks. Bronisław Dołhań. W czasie swej ponad czterdziestoletniej posługi dał się poznać jako sprawny i energiczny organizator. Co istotne, po przejściu na emeryturę rozpoczął prace dokumentujące i popularyzujące historię lokalną bliską zarówno osobom, których rodziny przybyły na Śląsk po II wojnie światowej (jak on sam) oraz tym, którzy w jej wyniku musieli na zawsze opuścić ten teren. Efektem podjętej pracy są cztery książki.

Na spotkanie zatytułowane „Bielice – mój drugi dom” zapraszają prezes Stowarzyszenia Przyjaciół CMJW dr Iwona Konopnicka oraz dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Violetta Rezler-Wasielewska. Rozpoczynamy o godz. 17.00 w łambinowickiej siedzibie Muzeum.

 

Pliki do pobrania

wstecz