Zapraszamy na spotkanie pt. „Zofia Arcimowicz i jej bransoletka z nieśmiertelnika"

Współpraca Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych z Muzeum Więzienia Pawiak – Oddziałem Muzeum Niepodległości przynosi warte uwagi efekty: już wkrótce, 15 września, odbędzie się wydarzenie, którego główną bohaterką będzie Zofia Arcimowicz, łączniczka Armii Krajowej i jeniec stalagów: 344 Lamsdorf, IV B Mühlberg oraz IV A Hohnstein.

Zwornikiem fabularnym planowanego spotkania jest fakt, że Zofia Arcimowicz była w 1943 r. przez siedem miesięcy więźniarką Pawiaka. Zza krat wydostali ją najbliżsi, przy pomocy łapówki. Stało się to zaledwie miesiąc przed porodem jej młodszego syna Andrzeja, który wiele lat później, już po śmierci matki, przekazał do zbiorów Muzeum cenne pamiątki, w tym wymienioną w tytule spotkania „bransoletkę z nieśmiertelnika”.

Ten wyjątkowy artefakt można oglądać na wystawie stałej w siedzibie CMJW przy ul. Minorytów 3 w Opolu, ale to nie koniec działań Muzeum skierowanych na popularyzację historii właścicielki bransoletki. Wśród nich jest m.in. realizacja w 2020 r. filmu „Bransoletka z Lamsdorf”. Projekcja tego dokumentu i dyskusja o nim będzie jednym z punktów spotkania, obok prezentacji wystawy czasowej „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, którą goście zwiedzą w towarzystwie jej kuratora dr. Piotra Stanka. Ekspozycja pozostanie w Muzeum Więzienia Pawiak do 15 października br.

Serdecznie zapraszamy: 15 września, godz. 17.00, ul. Dzielna 24/26 w Warszawie.

  

wstecz