Zapraszamy na Ogólnopolskie spotkanie rodzin jeńców II wojny światowej

Począwszy od 2016 r. Muzeum regularnie zaprasza rodziny jenieckie do udziału w spotkaniach – swoistych agorach, na których można podzielić się historią swojego przodka – byłego jeńca obozów niemieckich i radzieckich, jak również nawiązać relacje z osobami, które w swoich rodzinnych biografiach mają podobny epizod.

Tegoroczne spotkanie zaplanowano z myślą o udziale bezpośrednim – 16 listopada w łambinowickiej siedzibie Muzeum lub w tym samym czasie on-line – dzięki muzealnemu kanałowi YouTube. Program przewiduje podsumowanie najnowszych badań dotyczących losów polskich żołnierzy w niewoli Wehrmachtu i NKWD, prezentację przykładów współpracy Muzeum z rodzinami jeńców wojennych i darczyńcami pamiątek oraz panel z udziałem przedstawicieli rodzin „Mój ojciec. Portret z pamięci”, a następnie spotkania w grupach pod hasłem „Mamy coś wspólnego”. Ponadto: zwiedzanie Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach i najnowszej wystawy czasowej poświęconej gen. Mieczysławowi Smorawińskiemu. Osoby szczególnie zainteresowane badaniami jenieckich miejsc pamięci mogą poza tym wziąć udział w konferencji naukowej – 17 listopada, również w Łambinowicach. Będzie ona poświęcona historii, obecnemu stanowi miejsc po obozach jenieckich na terenie Polski, i pamięci o nich.

Ze swojej strony zapewniamy obsługę transmisji on-line części spotkania, poczęstunek oraz transport z Opola do Łambinowic i z powrotem w dniach 16 i 17 listopada. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się w załączniku.

Serdecznie zapraszamy do udziału – informacje i zapisy: Sekcja Komunikacji i Wizerunku CMJW, e-mail: promocja@cmjw.pl, tel. 573 785 910.

Zaproszenie - Ogólnopolskie spotkanie rodzin jeńców II wojny światowej.

wstecz