Zapraszamy na Noc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów przebiegnie pod hasłem „Pod gwiazdami Europy”. To bardzo adekwatne przesłanie, zważywszy na 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. A ponadto pasujące do problematyki, którą się zajmujemy, bowiem w istocie obozy w Lamsdorf były miejscem izolacji tysięcy jeńców z całego kontynentu. Losy tych żołnierzy drastycznie pokazują, jak wielki wpływ toczące się wówczas wydarzenia wojenne wywarły na całe pokolenia Europejczyków.

Program tej jedynej takiej w roku Nocy w naszym Muzeum rozpocznie się tak, jak zwykle, o godz. 18.00 – od zwiedzania wystaw: stałej pt. Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – dziedzictwo regionalne, narodowe i europejskie oraz czasowej Kocham, do zobaczenia... Nasi goście mogą liczyć na kuratorskie oprowadzanie po ekspozycjach aż do godziny 23.59.

O godz. 18.00 rozpocznie się także pierwsza tura warsztatów dla dzieci Był sobie miś, natomiast druga grupa warsztatowa przystąpi do zajęć godzinę później. Pomysł na nie pochodzi ze wspomnianej wystawy czasowej i jak się okaże, ma ścisły związek z jedną z jenieckich historii oraz z towarzyszącym jej eksponatem.

Kolejnym punktem w programie jest prelekcja Rotmistrz Witold Pilecki jedną z gwiazd Europy, przygotowana przez dr. Piotra Stanka oraz projekcja oryginalnego materiału animowanego pt. Tajemnica bohatera przybliżającego postać Pileckiego jako człowieka z krwi i kości.

Podczas dwóch ostatnich godzin przed zamykającą wydarzenie północą, na muzealnym dziedzińcu wyświetlać będziemy około dwudziestominutowe filmy: dokument o wystawie Miejsce z blizną (z napisami w j. angielskim), zrealizowany przez znanego dziennikarza internetowego Łukasza Kazka oraz film edukacyjny w reż. Alicji Schatton  Lamsdorf/Łambinowice. Muzeum i Miejsce Pamięci (z napisami w j. ukraińskim).

Serdecznie zapraszamy w sobotę 18 maja, w godzinach 18.00-23.59. Czekamy na Państwa w naszej siedzibie przy ul. Minorytów 3 w Opolu.

wstecz