Zapowiedź 44. tomu „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”

Trwają intensywne prace nad kolejnym tomem periodyku naukowego Muzeum. Autorzy publikacji, zaplanowanych do druku na łamach 44. „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”, wywodzą się z różnych ośrodków badawczych, a przygotowywane przez nich teksty dotyczą sportu w obozach jenieckich oraz dla internowanych.

Ubiegłoroczne wydarzenia sportowe były – jakże potrzebną – formą skupienia uwagi na innych sprawach niż te związane z pandemią. Najpierw zmagania piłkarzy w Euro 2020, później sportowców w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio, organizowane zamiast w 2020 – w 2021 r., stały się dla nas okazją do przypomnienia szczególnego znaczenia działalności sportowej w obozach jenieckich podczas II wojny światowej. Zapadła decyzja, że tom 44 „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego” zostanie poświęcony tej wyjątkowej formie aktywności człowieka.

Redaktorami publikacji są dr Violetta Rezler-Wasielewska i dr Kamil Weber. Recenzji wydawniczej podjął się dr hab. Ryszard Wryk, historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmujący się m.in. dziejami polskiego sportu w latach II wojny światowej, a artykuły naukowe zgłosili: prof. dr hab. Anna Matuchniak-Mystkowska z Uniwersytetu Łódzkiego, dr hab. Renata Urban, prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dr Jan Daniluk z Uniwersytetu Gdańskiego, dr Kamil Weber i mgr Maria Bula z Działu Naukowego Muzeum. To jednak nie wszyscy autorzy tekstów tomu. Jego wydanie jest planowane wiosną br.

Poinformujemy Państwa, gdy rocznik się ukaże, teraz zachęcamy do lektury tomów z lat 2009–2020 [tutaj] bądź starszych, dostępnych np. w czytelni naszego Muzeum.

wstecz