Za nami wernisaż Z głową bez karabinu...

Wystawa czasowa Z głową bez karabinu – powojenne dokonania żołnierzy AK, przygotowana przez Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, pozostanie w naszym Muzeum w Opolu do końca stycznia 2023 r. Natomiast wczoraj, 15 listopada, została oficjalnie otwarta i zaprezentowana gościom przybyłym na wernisaż.

Do zwiedzania ekspozycji zachęcały dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz dr Ewelina Klimczak-Czaplicka (Dział Edukacji i Wystaw), która podkreśliła, że wystawę tworzą nie tylko życiorysy, fotografie, ciekawostki i osiągnięcia 26 żołnierzy Armii Krajowej. Są tu także pamiątki związane z niektórymi z nich, udostępnione przez Archiwum Nauki PAN i PAU w Krakowie, Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu i osoby prywatne.

Zanim uczestnicy wernisażu, wśród których największą grupę stanowili uczniowie LO nr 3 w Opolu, przystąpili do indywidualnego zwiedzania, wysłuchali najważniejsze i najciekawsze informacje o niektórych bohaterach wystawy. Doktor Ewelina Klimczak-Czaplicka opowiedziała o historyku prof. Wacławie Felczaku, architekcie i scenografie wnętrz Marianie Sigmundzie, ps. Nałęcz, architekcie i urbaniście Stanisławie Michale Jankowskim, ps. Agaton – kierowniku Pracowni Trasy W-Z, farmaceutach Janie Sawczaku-Knihinickim, ps. Knihinicki oraz Wincentym Sawickim, historyczce Karolinie Lanckorońskiej i utytułowanym pływaku Janie Kocie, ps. Janusz.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00–17:00.

 

Kilkunastosobowa...
Doktor Violetta...
Plansza tytułowa z...
Kilkunastosobowa...
Uczestnicy...
Dyrektor muzeum...
Uczestnicy...
Uczestnicy...
wstecz