Za nami spotkanie w Bornem Sulinowie

Wczoraj w Bornem Sulinowie zakończyło, trwające od piątku (13 maja) w Bornem Sulinowie i Choszcznie, spotkanie rodzin polskich i francuskich jeńców wojennych oflagów II B Arnswalde (Choszczno) oraz II D Gross Born (Kłomino), a także przedstawicieli instytucji i organizacji, które troszczą się o pamięć o tych miejscach i izolowanych w nich w latach II wojny światowej żołnierzach.  W organizację wydarzenia zainicjowanego przez Izbę Muzealną w Bornem Sulinowie zaangażowane było również nasze Muzeum.

Spotkanie rozpoczęły uroczystości rocznicowe, upamiętniające wydarzenia z 14–16 maja 1942 r., kiedy z Oflagu II D Gross Born Niemcy wywieźli jeńców francuskich, a w ich miejsce internowali jeńców polskich. W bardzo ciekawym programie obchodów znalazły się m.in. uroczystości przed pomnikami poświęconymi jeńcom, zwiedzanie terenów poobozowych i otwarcie wystawy plenerowej.

Bardzo ważną częścią spotkania była konferencja pn. „Polskie i francuskie środowiska pamięci o jeńcach II wojny światowej”. W jej trakcie można było wysłuchać wystąpień Dariusza Czerniawskiego, Etienne Jacheet, Tadeusza Krawca, Mariusza Winieckiego oraz dr Renaty Kobylarz Buły z CMJW, która opowiedziała o roli, misji i planach naszego Muzeum.

Interesujący przebieg miała także dyskusja z udziałem rodzin jeńców wojennych z Francji i Polski, którą poprowadziła dr Anna Czerner z Działu Naukowego CMJW.

 

wstecz