Za nami ostatnie w 2022 roku Łambinowickie Spotkanie Muzealne

Gościem wczorajszego „Łambinowickiego Spotkania Muzealnego” był dr Grzegorz Hebda z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, zajmujący się badaniami nad nietoperzami oraz insektami. Ten doświadczony przyrodnik wygłosił interesujący wykład pt. Nocni łowcy. Nietoperze i ich zimowisko na terenie dawnego poligonu Lamsdorf.

Uczestników wydarzenia przywitała dr Anna Wickiewicz, kierownik Działu Edukacji i Wystaw, a wprowadzenie historyczne zrobił Dominik Hadas również z tego działu. Przypomniał on, że początki pruskiego poligonu na terenie dzisiejszych Łambinowic sięgają drugiej połowy XIX w., kiedy rozpoczął się stopniowy rozwój infrastruktury. Wśród zachowanych do dzisiaj pozostałości zabudowy jest betonowy, podziemny zbiornik z lat 40. XX w. To właśnie on zainteresował pomysłodawców i wykonawców projektu „Hiber-akcja. Adaptacja zbiornika na wodę na terenie byłego poligonu w Łambinowicach na zimowisko nietoperzy z Borów Niemodlińskich”.

Zanim dr Grzegorz Hebda zrelacjonował przebieg projektu, wiele uwagi poświęcił nietoperzom, przedziwnym – bo posiadającym zdolność aktywnego lotu – ssakom. Omawiając ich budowę i występowanie w Polsce oraz na świecie, obalił wiele mitów z nimi związanych. Wytłumaczył też na czym polega echolokacja czy hibernacja, by ostatecznie zrelacjonować prace, których efektem była adaptacja zbiornika na zimowisko dla nietoperzy. W prezentacji nie zabrakło informacji o wsparciu pomysłu przez nasze Muzeum, Gminę Łambinowice i Nadleśnictwo Tułowice. Zostali także wymienieni zaangażowani w realizację: Daniel Podobiński, Sławomir Witkowski oraz Jadwiga Wójciak.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania finałowych prac gminnego konkursu dla uczniów szkół podstawowych pt. „Stary Cmentarz Jeniecki w Łambinowicach w obrazie i fotografii” zrealizowanego w ramach zadania „Konserwacja krzyży nagrobnych na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Gości wita dr Anna...
Uczestncicy...
Dominik Hadas mówi...
Doktor Grzegorz...
Doktor Grzegorz...
Prace konkursowe...
Uczestncicy...
Prace konkursowe...
Uczestncicy...
Prace konkursowe...
Uczestncicy...
Prace konkursowe...
Doktor Grzegorz...
wstecz