Za nami ostatnie przedwakacyjne „Łambinowickie Spotkanie Muzealne”

To było udane wydarzenie – dość nietypowe w formie, artystycznie poruszające, a jednocześnie powiązane z problematyką projektu „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”.

Wydarzenie zatytułowane „Tylko ślad snów i marzeń” otworzyła dyrektor Muzeum, dr Violetta Rezler-Wasielewska, dokonując prezentacji gości, z których jako pierwsza wystąpiła Katarzyna Nowak, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Opowiedziała ona o misji i zadaniach realizowanych w kierowanej przez siebie instytucji, akcentując przede wszystkim rolę krakowskiego muzeum w szerokim promowaniu kultury japońskiej, w tym haiku.

Następnie uwaga publiczności skupiła się na autorach tomiku „Opada mgła” – Wiesławie Karlińskim i Krzysztofie Kokocie oraz Annie Tlałce – poetce prowadzącej z nimi rozmowę. Dowiedzieliśmy się m.in. więcej o artystycznej drodze zaproszonego duetu haijinów – o tym, co skłoniło ich do tej formy lirycznej, skąd czerpią inspiracje i czym dla nich osobiście jest sztuka haiku. Zasadniczą część spotkania stanowiła prezentacja wierszy ze wspomnianego zbioru poezji – ciekawym zabiegiem było powtarzanie czytanych kolejno przez poetów utworów przez Annę Tlałkę. Dzięki temu efektowi echo publiczność miała okazję zatrzymać się nieco dłużej przy każdym z bardzo wszak krótkich wierszy.

Wydaje się, że haiku inspirowane doświadczeniami poetów zebranymi podczas wolontariatu w projekcie „Nauka dla społeczeństwa, społeczeństwo dla nauki w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach”, przypadło do gustu uczestnikom wydarzenia, którzy mogli nabyć po spotkaniu tomik „Opada mgła”. Miłym akcentem było ponadto włączenie do naszego tradycyjnego poczęstunku niespodzianki prosto z Japonii – słodyczy o smaku zielonej herbaty.

Z cyklem „Łambinowickie Spotkania Muzealne” powracamy we wrześniu br., co nie oznacza, że w naszej siedzibie w Łambinowicach nic nie będzie się działo w czasie wakacji – zachęcamy do śledzenia w mediach społecznościowych naszej oferty.

 

Doktor Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor CMJW, oraz Katarzyna Nowak, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, p
Doktor Violetta...
Prelekcja nt. Muzeum Manghha podczas spotkania "Tylko ślad snów i marzeń"
Prelekcja nt....
Krzysztof Kokot w trakcie spotkania "Tylko ślad snów i marzeń"
Krzysztof Kokot w...
Uczestnicy spotkania pt. "Tylko ślad snów i marzeń"
Uczestnicy...
Plansza tytułowa spotkania "Tylko ślad snów i marzeń"
Plansza tytułowa...
Wiesław Karliński, Anna Tlałka, Krzysztof Kokot podczas spotkania "Tylko ślad snów i marzeń"
Wiesław Karliński,...
Uczestnicy spotkania pt. "Tylko ślad snów i marzeń"
Uczestnicy...
Wiesław Karliński podczas spotkania pt. "Tylko ślad snów i marzeń"
Wiesław Karliński...
Doktor Violetta Rezler-Wasielewska, Krzysztof Kokot, Anna Tlałka podczas spotkania "Tylko ślad snów i marzeń"
Doktor Violetta...
Wiesław Karliński, Anna Tlałka, Krzysztof Kokot podczas spotkania "Tylko ślad snów i marzeń"
Wiesław Karliński,...
Uczestnicy spotkania pt. "Tylko ślad snów i marzeń"
Uczestnicy...
wstecz