Za nami muzealne spotkanie Londyn–Łambinowice

Ostatnie w 2021 r. „Łambinowickie Spotkanie Muzealne” zostało zorganizowane hybrydowo. W środowy wieczór (1 grudnia br.), Maggie Brookes, autorka książki Żona więźnia połączyła się z nami z Londynu, a „na żywo” dyskutować z nią mogli zarówno odbiorcy zgromadzeni w Muzeum, jak i ci obserwujący wydarzenie na Facebooku.

Za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams uczestników wydarzenia przywitała dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW, przypominając ideę tego cyklu spotkań. Przez kolejne kilkadziesiąt minut trwała rozmowa pomiędzy dr Anną Wickiewicz, kierownikiem Działu Edukacji i Wystaw CMJW a dr Maggie Brookes, powieściopisarką i główną bohaterką wydarzenia. Ważną w tym przypadku funkcję tłumacza języka angielskiego (oraz polskiego) pełnił Filip Nowicki.

Rozmowa zaczęła się od prezentacji życia codziennego brytyjskich jeńców wojennych w Lamsdorf w latach II wojny światowej. Być może jednym z nich był kapral Bill King – bohater powieści, który z pomocą współtowarzyszy niewoli miał ukrywać w obozie jenieckim Lamsdorf swoją czeską żonę, Izabellę. To wokół ich obozowych i powojennych losów osnuta jest fabuła powieści. Maggie Brookes przygotowując się do jej napisania zebrała dostępne źródła historyczne, odwiedziła miejsca w Polsce i w Czechach, w których toczy się akcja książki, oraz sięgnęła do opinii ekspertów, w tym także pracowników CMJW. Zgromadzone fakty i wyobraźnia autorki przyniosły efekt w postaci książki, która została przetłumaczona już na 5 języków i wydana w 10 krajach. Swoją powieść Maggie Brookes zadedykowała ojcu, Alfredowi Arthurowi Brookes, który w latach II wojny światowej był przetrzymywany w niemieckim obozie jenieckim w Austrii.

Zachęcamy do obejrzenia filmowego zapisu spotkania, dostępnego tutaj i zapoznania się z wieloma innymi faktami dotyczącymi powieści. Polecamy także lekturę Żony więźnia. Można ją zakupić np.  poprzez stronę Wydawnictwa Kobiecego.

Uczestnicy siedzą w...
Uczestnicy...
Dr A. Wickiewicz i...
Dr A. Wickiewicz i...
wstecz