Wystawa „Zgładzona formacja…” opuszcza Muzeum

Dobiega końca czas prezentacji opolskiej edycji wystawy „Zgładzona formacja. Policja Województwa Śląskiego 1922–1939”, którą przygotowali Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach i Muzeum w Tarnowskich Górach, a my wzbogaciliśmy muzealiami ze zbiorów CMJW oraz pamiątkami z Izby Pamięci przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu. Można ją oglądać w Muzeum przy ul. Minorytów jeszcze tylko do 5 maja br.

Warto to zrobić, bowiem temat został opracowany z dużą starannością, jest bogaty w fakty, które nie są powszechnie znane, a mogą zainteresować nie tylko pasjonatów historii Górnego Śląska. Policja Województwa Śląskiego jest tu przedstawiona w kontekście autonomii tego regionu II Rzeczypospolitej: od jej genezy, poprzez służbę, czas wolny, kluczowe wartości , w końcu – tragiczny finał będący skutkiem napaści Niemiec i ZSRR na Polskę w 1939 r. – mowa tu głównie o zbrodni katyńskiej, której ofiarami byli śląscy policjanci. W sumie zginęło ich niemal 80%.

Wystawa jest dobrym uzupełnieniem naszej tematyki – dopełniła m.in. treści obecne na wystawie stałej „Jeńcy polscy w ZSRR”. Polecamy Państwa uwadze np. wątek sportu – tak popularnego w szeregach Policji Województwa Śląskiego. Jego wyrazem była intensywna aktywność katowickiego Policyjnego Klubu Sportowego, a jednym z jego wybijających się zawodników – Stanisław Piłat, sześciokrotny mistrz kraju w boksie, w czasie wojny internowany na Litwie, skąd zbiegł.

Zapraszamy!

wstecz