Wystawa Jeden Miliard w Muzeum. Zaproszenie na 11. Opolski Festiwal Fotografii

W najbliższy piątek (8 października, o godz. 18.00) w opolskiej siedzibie Muzeum odbędzie się otwarcie wystawy Jeden Miliard autorstwa Macieja Stanika. Ekspozycję, prezentowaną w ramach 11. Opolskiego Festiwalu Fotografii, będzie można zwiedzać do 22 października br.

Maciej Stanik to tegoroczny laureat konkursu „Fotoreporter Roku”. Jego zdjęcia z Górskiego Karabachu dla naTemat.pl zwyciężyły w kategorii „Fotoreportaż”. Artysta, ceniony jest za tworzenie materiałów ze stref kryzysowych, specjalizuje się w reportażach społecznych. W tym celu odwiedził takie kraje jak Wenezuela, Syria, Afganistan, Zambia czy Azerbejdżan.

Fotografie składające się na wystawę „Jeden Miliard” ukazują dramatyczną sytuację dzieci, z których, jak się szacuje, ok. miliard cierpi biedę. Brakuje im jedzenia, nie mają dostępu do czystej wody, a 356 milionów z nich żyje w skrajnym ubóstwie. Wiele staje się ofiarami handlu ludźmi, przemocy, wysiedleń i uzależnień. Miliony ginie lub zostaje sierotami w wyniku działań wojennych. Fotograf w swych pracach podejmuje więc temat niezwykle trudny i wrażliwy, nieobcy odbiorcom Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

Opolski Festiwal Fotografii, którego tegorocznym tematem jest „Obecność” to łącznie 20 wystaw, 12 spotkań autorskich i warsztaty. Jego oficjalne otwarcie odbędzie się o godz. 17.30 (także 8 października), w sąsiadującej z Muzeum Miejskiej Bibliotece Publicznej. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na tutaj.

wstecz