Wystawa czasowa pt. Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej (1939–1945) w nowej szacie graficznej

W ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Opolskiego udało nam się zmodernizować jedną z naszych wystaw czasowych. Życie sportowe żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej (1939–1945). Tematyka wystawy od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem naszych odbiorców, stąd potrzeba unowocześnienia ekspozycji i jednocześnie dostosowania jej do możliwości wystawienniczych w szkołach.

Obecnie wystawa składa się z 15 plansz wielkoformatowych w stelażu wolnostojącym. Na planszach oprócz części opisowej znalazły się zdjęcia pokazujące jeńców uprawiających różne dyscypliny sportowe: siatkówkę, piłkę nożną, gimnastykę, lekkoatletykę, a także grających w brydża oraz szachy. Interesującym elementem wystawy są dokumenty, które świadczą o intensywnej działalności sportowej polskich jeńców w obozach Wehrmachtu. Dowodzą one, że w wielu obozach rozwijał się sport wyczynowy, a jego najbardziej popularną formą były coroczne rozgrywki ligowe w grach zespołowych. Uwagę przykuwają też dokumenty dotyczące zawodów nawiązujących do pokojowej tradycji igrzysk olimpijskich, zorganizowanych przez Polaków w latach olimpijskich 1940 i 1944. Zawody tego typu odbyły się w 1940 r. w Stalagu XIII A Nürnberg, a w 1944 r. w oflagach: II C Woldenberg (Dobiegniew) i II D Gross Born (Borne Sulinowo). Trudne warunki panujące w obozach, wpływały negatywnie na zdrowie fizyczne i psychiczne jeńców. Dlatego sport odgrywał ważną rolę szczególnie w utrzymaniu sprawności fizycznej, która była niezbędna do przetrwania niewoli. Sportowa rywalizacja mobilizowała ciało i umysł do walki z depresją, wywołaną przez głód, zimno, brud oraz niepewność jutra i koncentrowała uwagę na celach możliwych do osiągnięcia w obozowych warunkach.

Informacji dotyczących wypożyczenia ekspozycji udziela Andrzej Prajel, osoba odpowiedzialna za prezentację naszych wystaw czasowych.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Opolskiego.

wstecz