Wystawa czasowa pt. Książka w obozach polskich jeńców wojennych na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych (1939-1945)

Od początku lutego do końca kwietnia tego roku w Radiostacji Gliwice, oddziale Muzeum w Gliwicach można oglądać naszą wystawę czasową pt. Książka w obozach polskich jeńców wojennych na terenie III Rzeszy i krajów okupowanych (1939-1945).

Ekspozycja ukazuje szczególne znaczenie i wartość książki w obozach jenieckich. Pozwalała ona przetrwać czas niewoli, urozmaicić monotonię obozowej codzienności, wreszcie była źródłem wiedzy i podstawą działalności kulturalno-oświatowej. Zamieszczone na wystawie zdjęcia i dokumenty pokazują okoliczności w jakich książki trafiały do obozów, działanie cenzury obozowej, a także powstanie bogatych obozowych księgozbiorów, które stosunkowo szybko przekształciły się w ogólnodostępne biblioteki. Te z kolei inicjowały również badania naukowe, działalność wydawniczą i oświatową, w postaci wykładów, konferencji oraz wystaw.

Ekspozycja przygotowana została w oparciu o zbiory Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, na podstawie scenariusza Beaty Madej i Violetty Rezler-Wasielewskiej oraz aranżacji plastycznej Marka Krajewskiego.

wstecz