Wystąpienie pracownika naszego Muzeum na sesji popularnonaukowej

4 listopada w Archiwum Państwowym w Opolu, odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona organizatorowi i wieloletniemu dyrektorowi tej instytucji – Stefanowi Oswaldowi Popiołkowi, również twórcy w latach sześćdziesiątych Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu (wówczas: Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach) i jego dyrektorowi (1966–1978).

Sesja została zorganizowana w 90 rocznicę urodzin oraz 30 rocznicę śmierci S. O. Popiołka Towarzyszyło jej uroczyste nadanie jego imienia sali konferencyjnej w opolskim archiwum oraz akt przekazania przez rodzinę dokumentacji, związanej z jego osobą.

Postać S. O. Popiołka – zasłużonego historyka, archiwisty, muzealnika i społecznika została w trakcie sesji przypomniana z wielu perspektyw. Dr Piotr Stanek z Działu Naukowego naszego muzeum przedstawił go jako muzealnika, umiejętnie łączącego historyczno-archiwalną wiedzę z organizatorskim talentem.

CMJW przywróciło pamięć o tym wyjątkowym Opolaninie 22 maja 2014 r. w ramach cyklu „Twarze Opola”, a następnie w tekście autorstwa dra P. Stanka pt. Stefan Oswald Popiołek i początki polskiej humanistyki w Opolu, opublikowanym w wydawnictwie Twarze Opola. Twarze Muzeum pod redakcją Violetty Rezler-Wasielewskiej, które finalizując trzyletni etap cyklu, ukazało się w 2016 r. w związku z jubileuszem 50-lecia muzeum, by zaprezentować ludzi najważniejszych w jego historii.

wstecz