Wojenne pamiątki porucznika Wojska Polskiego

W mijającym tygodniu otrzymaliśmy pamiątki porucznika Wojska Polskiego, jeńca Wehrmachtu, Józefa Chrapkiewicza (1904–1949). Tę interesującą kolekcję przekazała do zbiorów Muzeum wnuczka Anna Stożek, która z pasją bada i opracowuje historię swej rodziny.

Podczas spotkania pracownicy Muzeum zapoznali się z wieloma faktami dotyczącymi losów wojennych i jenieckich porucznika. Józef Chrapkiewicz wraz ze swym oddziałem, stacjonującym w bazie lotniczej we Lwowie, 17 września 1939 r. przekroczył granicę rumuńską i został internowany. Przebywał m.in. w obozach Targu-Jiu i Cornet. Później, jak większość zatrzymanych tam żołnierzy Wojska Polskiego, znalazł się w grupie przekazanej przez Rumunię III Rzeszy. Trafił wpierw do Stalagu XVII A Kaisersteinbruch, a następnie do oflagów VI E Dorsten i VI B Dössel. Po wojnie wrócił do kraju.

Przekazana kolekcja pamiątek zawiera korespondencję jeniecką wysyłaną do brata Ignacego, notatnik zatytułowany „Różności techniczne” oraz grafiki wykonane przez Józefa Chrapkiewicza (niektóre pod pseudonimem Zdarzbóg) i umieszczone w albumie. Do zbiorów Muzeum trafiła także rodzinna fotografia z czasów II wojny światowej oraz powojenna korespondencja porucznika.

Serdecznie dziękujemy za dar.

wstecz