Wizyta naszej delegacji w Nadrenii Północnej – Westfalii

Dwa dni zespół złożony z dr Violetty Rezler-Wasielewskiej, dyrektor CMJW, dr Renaty Kobylarz-Buły, jej zastępcy oraz dr. Piotra Stanka, kierownika Działu Naukowego spędził w okolicach niemieckiego miasta Senne. Rejon ten ma silne konotacje jenieckie, bowiem w czasie II wojny światowej działał tam Stalag 326 (VI K) Senne.

W Stalagu przetrzymywano głównie (90%) jeńców radzieckich, których los był szczególnie trudny, gdyż podobnie jak w Lamsdorf poddawani byli wyniszczeniu przez głód i terror. Niemniej było to także miejsce izolacji Polaków – wziętych do niewoli powstańców warszawskich, których również nie ominęła bardzo ciężka praca, m.in. pod ziemią przy budowie sztolni. Po wojnie zaś przetrzymywano w budynkach obozowych cywilów: osoby podejrzane o zbrodnie wojenne, kluczowe postacie związane z handlem i przemysłem III Rzeszy oraz byłych członków NSDAP i organizacji nazistowskich.

W związku z jenieckim kontekstem obu tych miejsc, w dniach 21–22 września br. do Muzeum Górnictwa Kleinenbremen i Miejsca Pamięci Stalagu 326 (VI K) Senne oraz Miejsca Pamięci i Dokumentacji KZ Porta Westfalica udali się przedstawiciele Muzeum. Wyjazd łączył kilka celów: nawiązanie współpracy z niemieckimi partnerami, dostarczenie do pierwszego z nich naszej dwujęzycznej wystawy plenerowej „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli” oraz omówienie planów organizacji przyszłorocznej konferencji poświęconej polskim jeńcom wojennym w Niemczech.

Delegacja Muzeum...
Cmentarz radziecki...
Dawny budynek...
Wnętrze kopalni, w...
wstecz