Wizyta ministrów obrony Polski i Rumunii

W poniedziałek, Mariusz Błaszczak – wicepremier i minister obrony narodowej oraz Vasile Dîncu – minister obrony Rumunii uczestniczyli w uroczystości na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach.

Uroczystość wojskowo-religijna, z udziałem żołnierzy polskich i rumuńskich oraz kapelanów wojskowych obu krajów, odbyła się przed Pomnikiem Ofiar I Wojny Światowej na Starym Cmentarzu Jenieckim w Łambinowicach. W jej trakcie zostały złożone wieńce oraz zapalone znicze. Następnie goście z Rumunii odwiedzili nasze Muzeum i zwiedzili ekspozycję.

Wizyta przedstawiciela rumuńskiego rządu w łambinowickim miejscu pamięci była planowana już od dawna, jednak ze względu pandemię oraz działania wojenne w Ukrainie, odbyła się dopiero teraz. Stary Cmentarz Jeniecki w Łambinowicach jest dla Rumunów miejscem szczególnym, bo kryjącym prochy największej w Europie (poza Rumunią) liczby ich żołnierzy. W 2020 r. Ministerstwo Obrony Narodowej tego kraju przeznaczyło ponad 145 tys. euro na renowację 2337 grobów jeńców rumuńskich z I wojny światowej. Było to największe konserwatorskie działanie, jakie dotąd w tym miejscu przeprowadzono, a Muzeum było jego inicjatorem. Opowiada o tym film, który można obejrzeć na naszym kanale YouTube TUTAJ.

 

Przemawia minister...
Przemawia minister...
Rumuńska delegacja...
Medal wręczony...
wstecz