Witold Pilecki bohaterem majowego „Łambinowickiego Spotkania Muzealnego”

Już wkrótce kolejne wydarzenie z lubianego cyklu „Łambinowickie Spotkania Muzealne”. Okazją do niego jest jedna z najnowszych publikacji Muzeum: Witold Pilecki. Jeniec wojenny nr 101892. Państwa i naszym gościem będzie jej autor, dr Piotr Stanek, kierownik Działu Naukowego CMJW. Początek wydarzenia o godz. 17.00, w najbliższą środę 24 maja, w siedzibie Muzeum przy ul. Muzealnej 4 w Łambinowicach.

O postaci Witolda Pileckiego powiedziano już i napisano tak wiele, że mogłoby się wydawać, że kolejne prace na ten temat nie wniosą niczego nowego. Nic bardziej mylnego! Po pierwsze, książka którą dr Piotr Stanek zaprezentuje, rozwija wątki związane z pobytem rotmistrza w obozach jenieckich: Stalagu 344 Lamsdorf i Oflagu VII A Murnau, a te właśnie fakty są bardzo mało znane. Po wtóre autor podczas pracy nad publikacją niejednokrotnie natrafiał na nieścisłości, niedomówienia, a nawet błędy w literaturze przedmiotu, co dowodzi, że przekonanie o bogatej faktografii na temat rotmistrza i jej szczegółowym opracowaniu nie do końca ma pokrycie w rzeczywistości, oraz iż warto kontynuować badania w tym zakresie.

Tym bardziej zachęcamy Państwa do skonfrontowania swojej wiedzy i wyobrażeń na temat człowieka zaliczanego do najodważniejszych konspiratorów wojennej Europy z ustaleniami dr. Piotra Stanka. Książkę można będzie nabyć w promocyjnej cenie.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz