Wernisaż w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w opolskiej siedzibie Muzeum odbyło się otwarcie wystawy czasowej Piekło Zagłady, siła życia. Tworzą ją rzeźby Samuela Willenberga (1923–2016), byłego więźnia, uczestnika buntu oraz masowej ucieczki z niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Wydarzeniu otwierającemu opolski rozdział ekspozycji IPN „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” towarzyszyła myśl artysty: Miałem zginąć. A ja nie tylko żyję, ale mam kochającą rodzinę, hobby, pracę. To ja wygrałem. Do tych słów odwołały się prowadząca wernisaż dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora Muzeum, jak i prezentująca na wstępie sylwetkę Samuela Willenberga, dr Ewelina Klimczak z Działu Edukacji i Wystaw.

Po powitaniu gości i wprowadzeniu do tematu głos zabrała Ada Krystyna Willenberg, gość honorowy, małżonka Samuela. W jej obszernym wspomnieniu o mężu pojawiły się najważniejsze wydarzenia z lat wojny, czyli udział Samuela w walkach, m.in. w 1939 i 1944 r., oraz z najbardziej tragicznego okresu – 10 miesięcy w niemieckim obozie zagłady w Treblince. Jednak i w tych najgorszych warunkach – jak podkreśliła Ada Willenberg – nie zrezygnował on z walki i uczestniczył w obozowej konspiracji, zakończonej wybuchem buntu 2 sierpnia 1943 r. oraz masową ucieczką więźniów. Jego odważne przeciwstawianie się złu i obrona ojczyzny, spotkały się po wojnie z uznaniem – m.in. polskich władz, od których otrzymał np. Order Virtuti Militari. Ada Willenberg – zapytana o osobiste przesłanie wynikające z doświadczenia wojny – odwołała się do znanej maksymy: żyj i pozwól żyć innym, której realizacja pozwala na pokojową koegzystencję ludzi. 

Wernisaż zakończyły podziękowania, np. wicewojewoda opolski, Tomasz Witkowski adresował je do Ady Willenberg, oraz projekcja filmu dokumentalnego Ostatni świadek z Treblinki, który będzie towarzyszył ekspozycji do końca jej prezentacji w opolskiej siedzibie Muzeum, tj. do 31 marca br.

Przypominamy, że na wystawę czasową Piekło Zagłady, siła życia składają się trzy rzeźby Samuela Willenberga: „Bunt więźniów”, „Ucieczka w czasie buntu” i „Głowa autora”. Pozostałe, tworzące wystawę IPN pt. „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”, są obecnie eksponowane w „Przystanku Historia” w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Relację z wernisażu można obejrzeć na Facebooku naszego Muzeum.

wstecz