Warsztaty o włoskich jeńcach wojennych

Z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych oraz ich starszych kolegach, koleżankach z liceów i techników, w Muzeum w Opolu organizujemy warsztaty pt. Od towarzyszy broni do wrogów. Włosi w obozach jenieckich Wehrmachtu (1943–1945).

Celem zajęć jest zapoznanie z historią żołnierzy włoskich podczas II wojny światowej, mało znanymi losami bardzo szczególnej grupy. Włosi rozpoczynali wojnę u boku państw Osi, a w 1943 r., po zerwaniu sojuszu, z towarzyszy broni, stali się wrogami i wielu zostało przez Wehrmacht internowanych w obozach jenieckich. Jaki był stosunek niedawnych sojuszników do nich? Jak wyglądało życie w niewoli? Odpowiedzi m.in. na te pytania można poznać w trakcie 45-minutowej pracy z wykorzystaniem bogatej ikonografii i innych materiałów źródłowych, pochodzących ze zbiorów Muzeum.

Udział w bezpłatnych warsztatach możliwy jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30. Oferujemy również zwiedzanie wystawy pt. 600.000 volte NO – Gli IMI italiani in Polonia / 600.000 razy Nie – historia internowanych żołnierzy włoskich w Polsce, które pomoże zrozumieć złożoną kwestię jeńców włoskich (koszt to 4 zł/os).

Zgłoszenia przyjmuje dr Anna Czerner, tel. 77 45 37 872. Serdecznie zapraszamy!

wstecz