Warsztaty metodyczne nt. dostępności w Miejscu Pamięci Ravensbrück

W mijającym tygodniu, w dniach 4 – 7 grudnia, przedstawiciele Muzeum uczestniczyli w warsztatach doskonalących kompetencje muzealników w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnościami. Zaplecze logistyczne zajęć zapewnili pracownicy Mahn- und Gedenkstätte Ravensbrück. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli polskich i niemieckich instytucji muzealnych.

Warsztaty odbyły się ramach trwającego od lutego br. projektu edukacyjnego „Pamięć włączająca”, zainicjowanego przez niemieckich partnerów we współpracy z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Istotą pomysłu stało się wypracowanie rozwiązań, które umożliwiłyby osobom narażonym na wykluczenie, z powodu różnego rodzaju i stopnia niepełnosprawności, na dołączenie na równych prawach do publiczności muzeów – miejsc pamięci. Dlatego też w spotkaniach wzięli udział przedstawiciele tychże grup. Podczas zwiedzania miejsca pamięci po nazistowskim obozie koncentracyjnym Ravensbrück weryfikowali oni rozwiązania adresowane do osób ze zróżnicowanymi potrzebami.

Zajęcia skupione były wokół czterech zagadnień: działania punktów obsługi zwiedzających, oferty dla osób niewidomych i słabowidzących, filmów z informacją w języku migowym oraz tekstu prostego w rozumieniu i czytaniu. Warsztaty były ponadto dobrą okazją do rozwijania wrażliwości i zrozumienia wobec tych, którym – z różnych powodów – trudno jest korzystać z oferty miejsc pamięci.

W zajęciach uczestniczyli pracownicy naszego Muzeum: dr Michał Jakubik z Działu Edukacji i Wystaw oraz Dominik Marcinkowski z Sekcji Komunikacji i Wizerunku, koordynator ds. dostępności.

Warsztaty...
Rzeźby...
Warsztaty...
Wejście do budynku...
Warsztaty...
Miejsce Pamięci...
Warsztaty...
wstecz