Warsztaty dla przedszkolaków

W ramach projektu „Wolność jest w nich. Powstańcy warszawscy 1944–2022” realizowany jest cykl warsztatów historycznych, przygotowanych dla najmłodszych odbiorców, który obejmie dzieci z 10 przedszkoli na terenie województwa opolskiego. W czerwcu oraz lipcu udział wzięli w nich podopieczni trzech placówek, a kolejne spotkania zaplanowane są na okres powakacyjny.

Scenariusz warsztatów to wynik zaangażowania Zuzanny Nierenberg, która już nie po raz pierwszy przyjęła ofertę współpracy w ramach projektów edukacyjnych realizowanych przez Muzeum. Zajęcia dla przedszkolaków, poprzez kolejne zadania intelektualne przybliżają im bardzo trudny, zarówno w sensie merytorycznym, jak i emocjonalnym, problem udziału dzieci w powstaniu warszawskim. Jednym z wykorzystanych w tym celu narzędzi jest działanie, w efekcie którego dzieci „przenoszą się w czasie” do 1 sierpnia 1944 r., po czym, poprzez zdjęcia i starannie dobrane artefakty, jak np. stara walizka, wycinki z gazet czy skibka chleba wprowadzane są w najważniejsze zagadnienia związane z życiem najmłodszych powstańców.

Do tej pory zostały przeprowadzono warsztaty w opolskim Przedszkolu Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, Królestwie Nauki i Sztuki „Przed-Szkółka” oraz Przedszkolu Niepublicznym im. Błogosławionej Matki Teresy Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Opolu. Kolejne obejmą placówki zlokalizowane nie tylko w stolicy województwa, ale też w Niemodlinie, Łambinowicach, Kluczborku i Namysłowie.

Warsztaty realizowane są w ramach projektu dofinansowanego z Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na rok 2022.

Zdjęcia wykonano w Przedszkolu Niepublicznym im. Błogosławionej Matki Teresy Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Opolu

 

Prowadząca...
Prowadząca...
Prowadząca...
Prowadząca...
wstecz