W muzeum powstaje wystawa Obóz Pracy w Łambinowicach (1945-1946)

Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu przygotowuje ekspozycję stałą poświęconą historii Obozu Pracy w Łambinowicach (1945-1946). Będzie to ważny, a zarazem ostatni element (po ustaleniach naukowych i otwarciu cmentarza) upamiętnienia dziejów tego miejsca oraz ludzi, którzy byli tu represjonowani. Ekspozycja otrzymała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa przedstawi, na przykładzie łambinowickiego obozu pracy w rzetelny sposób system obozów na Śląsku po zakończeniu II wojny światowej oraz ludzkie losy w skomplikowanej powojennej rzeczywistości. Pokazywać będzie także trudny proces ustalania faktów o prześladowaniach ludności niemieckiej i za taką uznanej oraz starania o upamiętnienie ofiar powojennych obozów. Nie jest to, naszym zdaniem, możliwe bez odwołania się do świadków tych wydarzeń, w szczególności osób osadzonych w obozie. Ich relacje, wspomnienia i refleksje, a także pamiątki zamierzamy zaprezentować na ekspozycji.

Zwracamy się zatem z prośbą o nawiązywanie z nami kontaktu w przypadku posiadania pisemnych informacji (relacji, wspomnień) i pamiątek (dokumentów, fotografii, przedmiotów), dotyczących przede wszystkim pobytu w obozie, a także okresu bezpośrednio go poprzedzającego (np. fotografii miejscowości, domów itp.) lub następującego po nim.

Chcemy pokazać, jaki wpływ na życie mieszkańców Śląska wywarła wojna i zmiana granic po jej zakończeniu. Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje z tego okresu, które umożliwią nam wierne i rzetelne przedstawienie tamtych wydarzeń.

Prosimy także o wypełnienie stosownej ankiety (patrz poniżej) i odesłanie jej na adres muzeum. Ankieta została sporządzona na podstawie najnowszych badań naukowych. Mamy nadzieję, że pomoże nam w zebraniu interesujących informacji, które wzbogacą nasze archiwum i zostaną wykorzystane przy tworzeniu wystawy.

Koordynatorkami projektu są dr Renata Kobylarz-Buła (tel./fax 77 45 37 872, e-mail: ) i Elżbieta Góra (tel./fax 77 43 43 475, e-mail: ).

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wstecz