Uroczystość w Żydowskim Instytucie Historycznym

W czwartek, 12 stycznia, w Żydowskim Instytucie Historycznym, Wiesław Pajewski odebrał medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznany w 1977 r. jego ojcu, Teodorowi Pajewskiemu. We wczorajszej uroczystości udział wzięła dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektor Muzeum.

Teodor Pajewski, żołnierz ZWZ-AK, podczas II wojny światowej angażował się w ratowanie Żydów, w tym członków grupy Oneg Szabat – m.in. Racheli Auerbach i Emanuela Ringelbluma. Jako uczestnik powstania warszawskiego dostał się do niemieckiej niewoli – 8 października 1944 r. trafił do Stalagu 344 Lamsdorf, a następnie Oflagu II D Gross Born i Stalagu X B Sandbostel oraz prawdopodobnie do  Oflagu X C Lübeck. Przez wiele lat powojenne losy Teodora Pajewskiego były zupełnie nieznane. Dopiero niedawno, dzięki pracy historyka dra Artura Podgórskiego, udało się ustalić, że „Szalony” (pseudonim T. Pajewskiego) przeżył wojnę i zamieszkał w Wielkiej Brytanii. Tam też zmarł w 1986 r.

Również wczoraj, na budynku przy ul. Radzymińskiej 2 w Warszawie odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce, gdzie w czasie wojny ukrywał się Emanuel Ringelblum – „kronikarz getta warszawskiego”. W jego brawurowym uwolnieniu z getta udział miał ppor. Teodor Pajewski.

Fot. Grzegorz Kwolek/ŻIH

wstecz