Uroczystość wręczenia Znaku Dziedzictwa Europejskiego

Ponad dwa lata temu, 31 marca 2020 r., decyzją Komisji Europejskiej, Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach i nasze Muzeum otrzymały prestiżowy Znak Dziedzictwa Europejskiego. Z powodu pandemii, uroczystość jego wręczenia wraz z wydarzeniami towarzyszącymi odbywały się w dniach 13–14 czerwca br. W Brukseli nasze Muzeum jest reprezentowała dr Anna Wickiewicz.

Znak Dziedzictwa Europejskiego otrzymują obiekty, które mają silną europejską wartość symboliczną. Podkreślają wspólną historię Europy i budowania Unii Europejskiej, a także europejskie wartości i prawa człowieka, będące fundamentem procesu integracji europejskiej. Do tej pory, w całej Europie, Znakiem Dziedzictwa Europejskiego uhonorowano 60 obiektów, w tym zaledwie sześć w Polsce. Przed naszym miejscem pamięci i Muzeum w Łambinowicach zostały w ten sposób wyróżnione: obiekty związane z Konstytucją 3 Maja w Warszawie, Unią Lubelską w Lublinie, Stocznią Gdańską-kolebką „Solidarności” oraz Cmentarzem wojennym nr 123 Łużna-Pustki. Razem z nami znak otrzymało osiedle WuWa we Wrocławiu (wraz z podobnymi osiedlami w innych państwach).

W poniedziałek (13 czerwca) odbyła się gala, podczas której Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach oraz Muzeum zostały zaprezentowane na filmie, wczoraj zaś dr Anna Wickiewicz (kierownik Działu Edukacji i Wystaw) wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Dysonansowe dziedzictwo i traumatyczna historia”, w którym opowiadała o tym, jak Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach rozwinęło się od czasu dołączenia do sieci ZDE. Panel był częścią forum „Nowe perspektywy europejskiego dziedzictwa kulturowego” zorganizowanego z okazji 10. rocznicy Znaku Dziedzictwa Europejskiego.

 

wstecz