Uroczyste otwarcie wystawy oraz debata naukowa

Przed nami ważne przedsięwzięcie: otwarcie wystawy pt. "Po wojnie. Obóz Pracy w Łambinowicach (1945-1946)" oraz debata naukowa pt. "II wojna światowa i jej skutki. Łambinowice - trudne obrachunki z historią". Będzie służył popularyzacji wiedzy o funkcjonowaniu w Łambinowicach w latach 1945-1946 obozu pracy. Nowa ekspozycja w rzetelny sposób przedstawia ten problem. Prezentując zaś fakty związane zarówno z funkcjonowaniem obozu, jak i pamięci o nim, dopełnia w muzeum ekspozycyjny obraz tragicznej historii miejsca, naznaczonego piętnem dwóch totalitaryzmów, a wcześniej również rozwijającego się militaryzmu. Wystawa jednak stroni od dawania gotowych odpowiedzi i interpretacji. Razem z naukową debatą, będzie próbą reagowania na fakt, iż problem powojennych obozów administrowanych przez polskie władze, nadal jest kwestią drażliwą. Debata jako obiektywny i rzeczowy dyskurs historyczny wpisze się w ciąg dyskusji o okropnościach II wojny światowej i jej różnorakich implikacjach, wśród których na uwagę zasługują m.in. te, dotyczące relacji polsko-niemieckich. Odwołując się do tych problemów, uczestnicy debaty przeanalizują na przykładzie Łambinowic zależności między historią i pamięcią.

W programie przewidziane jest zwiedzanie wystawy z jej kuratorką, dr Renatą Kobylarz-Bułą (12.00-13.30), a następnie (do 15.00) - naukowa debata, w której wezmą udział historycy: prof., prof. Krzysztof Ruchniewicz (moderator), Stanisław Jankowiak, Paweł Machcewicz, Piotr Madajczyk, Edmund Nowak oraz dr Bernard Linek. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rüdigera von Fritscha, Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, chętnych do udziału prosimy o zgłaszanie się do 30 listopada: tel. 77 453 78 72, e-mail:

Zapewniamy autokar z Opola do Łambinowic i z powrotem: wyjazd z parkingu przed "Toropolem" przy ul. Barlickiego w Opolu o godz. 11.00, powrót o ok. godz. 16.00.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wstecz