Uczestniczymy w I Konferencji Muzeów Rejestrowanych

W dniach 31 maja-1 czerwca Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie gości przedstawicieli elitarnego grona placówek wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów (dalej: PRM), a ponieważ CMJW spełnia wszelkie wymogi ustawowe w tej materii, to jako muzeum rejestrowane również otrzymało zaproszenie – do Krakowa udała się dyrektor instytucji dr Violetta Rezler-Wasielewska.

To pierwsze tego typu wydarzenie o formule konferencji, organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów z myślą o stworzeniu agory dla muzeów rejestrowanych, na której będzie można wymieniać się doświadczeniami i dyskutować nad problemami związanymi z codzienną działalnością. Prócz wzmocnienia współpracy i życzliwych relacji pomiędzy muzealnikami, konferencja powinna przynieść długofalowe skutki w postaci podniesienia standardów zarządzania muzeami, co pozwoli na – jak proklamuje NIMOZ – „budowę silnej i rozpoznawalnej marki PRM”.

Konferencję otworzyła sesja z udziałem Katarzyny Nowak, dyrektor muzeum-gospodarza wydarzenia, dr Pauliny Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, który przewodniczy Komisji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. Państwowego Rejestru Muzeów. Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Narodowego w MKiDN, dr Piotr Szpanowski odczytał list prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra KiDN. Z wielu wystąpień, które składają się na dwudniową konferencję warto przywołać – z racji pokrewnego profilu do naszego Muzeum –  referat przedstawicieli Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Tomasz Oleksy-Zborowski i Anna Surdacka w drugim dniu konferencji podzielą się wiedzą o procesie konstytuowania się ich instytucji muzealnej.

Zajmującej części konferencyjnej towarzyszyło ważne dla środowiska wydarzenie o charakterze prestiżowym: uroczysta gala 43. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022. Odbyła się ona na Zamku Królewskim na Wawelu, który obok Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, był partnerem Konferencji.

 

wstecz