Uczestniczyliśmy w uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia Oflagu VII A Murnau

W ostatnich dniach kwietnia br. Muzeum zorganizowało wyjazd do Murnau (Bawaria). Naszym celem był udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę wyzwolenia Oflagu VII A Murnau. Ponad dwudziestoosobowej grupie pracowników towarzyszyły Maria Lewandowska-Pijanowska i Marianna Pijanowska – córka i wnuczka jeńca oflagu, ppor. Jana Lewandowskiego. 

Uroczystości odbyły się 29 kwietnia br. z inicjatywy miasta Murnau i Bundeswehry, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Monachium, a także pomocy Muzeum. Gospodarzem był Batalion Informatyczny 293 – jednostka Bundeswehry stacjonująca w byłych koszarach Werdenfels, w których w czasie II wojny światowej funkcjonował Oflag VII A Murnau. Dzięki temu mieliśmy okazję obejrzeć budynki, w których byli przetrzymywani polscy jeńcy, plac apelowy (dziś częściowo zabudowany), dawną kantynę z charakterystyczną cebulastą wieżą. Po terenie oprowadzali nas Andrzej Białas, działacz polonijny i pasjonat lokalnej historii, wspierany  przez konsula generalnego Rafała Wolskiego, oraz Martin Lohmann, autor książki Alpenblick hinter Stacheldraht: Das polnische Offiziersgefangenenlager VII A in Murnau 1939–1945". 

Zasadnicza część uroczystości rozpisana została na trzy akty i odbywała się w trzech lokalizacjach: oficjalne przemówienia w Klubie Oficerskim Murnau, międzywyznaniowe nabożeństwo i złożenie wieńców przy stojącym przed koszarami pomniku upamiętniającym ofiary oflagu oraz modlitwę na miejskim cmentarzu, na którym spoczywają zmarli w Murnau polscy oficerowie. Wystąpienia, które usłyszeliśmy, skupiały się na zaakcentowaniu konieczności wyciągnięcia nauki z upamiętnianych wydarzeń: integracji Niemców, Polaków i Amerykanów (wyzwolili obóz) wokół idei sprawiedliwości i pokoju we współczesnym świecie oraz pamięci o ofiarach wojny i niewoli. Podczas przemówień stronę niemiecką reprezentowali: ppłk Andreas Hadersdorfer, dowódca Batalionu Informatycznego 293 oraz Rolf Beuting, Burmistrz Gminy Targowej Murnau am Staffelsee, polską natomiast: Rafał Wolski, konsul generalny RP i Sławomir Sumka, wójt partnerskiej dla Murnau Gminy Stare Babice. Prócz nich głos zabrali mjr US Army Matthew Barnes oraz Zvi Eldar, syn polskiego oficera żydowskiego pochodzenia, Feliksa Rzeczyńskiego (nr jeniecki 16404), przetrzymywanego w Murnau od października 1939 r. 

Z Klubu Oficerskiego udaliśmy się przed koszary Werdenfels, gdzie rodziny byłych jeńców, uczestnicy delegacji, m.in. z Polski oraz żołnierze mogli dołączyć do modlitwy celebrowanej przez dwóch księży – katolickiego ks. Janusza Stańczaka i kapelana protestanckiego, Markusa Linde oraz rabina. Była to także okazja, by złożyć kwiaty i zapalić znicze przy pomniku, poświęconym polskim jeńcom. Duchowni wspólnie modlili się jeszcze raz – przed monumentem wzniesionym na cmentarzu w Murnau. Dla nas był to również ważny moment, gdyż mogliśmy pochylić głowy przy mogiłach tych, których losy jako badacze znamy z historycznych źródeł. 

Nasz pobyt w Murnau am Staffelsee dopełniły wizyta w miejskim Archiwum, gdzie zapoznaliśmy się z przygotowanymi przez gospodarzy interesującymi dokumentami i artefaktami związanymi z Oflagiem VII A Murnau, a także spacer po mieście.  

wstecz