Tydzień Kobiet w Opolu. Zapraszamy do Muzeum

W stolicy naszego województwa zaplanowano aż 48 wydarzeń w ramach pierwszej edycji Tygodnia Kobiet. Wśród wykładów, warsztatów i różnorodnych form aktywności znaleźć można także interesującą propozycję naszego Muzeum. Będzie to spotkanie pt. Łokciami pchać się do życia. Historie Maliny, Pączka i Wirty, które odbędzie się 9 marca o godz. 17.00 w naszej opolskiej siedzibie.

Bohaterkami wydarzenia będą trzy spośród kilkunastu tysięcy kobiet – uczestniczek powstania warszawskiego: Jadwiga Beaupré, ps. Malina, Wanda Traczyk-Stawska, ps. Pączek i Barbara Lewandowska, ps. Wirta. Biografie tych niezwykłych kobiet łączy jeniecki epizod w obozie Lamsdorf, ale uczestnicy spotkania dowiedzą się też, co Jadwiga, Wanda i Barbara robiły podczas powstania, jak radziły sobie z trudami niewoli, a także, jak walczyły o siebie, zderzone z konwenansami, stereotypami płciowymi i społecznymi oczekiwaniami – po wojnie. Tę opowieść, w formie rozmowy, poprowadzą dr Anna Czerner, dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz dr Piotr Stanek.

Na spotkanie zapraszają prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych dr Iwona Konopnicka oraz dyrektorka Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska.
Uwaga! W programie wydarzenia miła niespodzianka!

Inicjatorem Tygodnia Kobiet w Opolu jest Rada Kobiet Miasta Opole wspierana przez Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu i Centrum Aktywności Społecznej. Wydarzenie jest objęte patronatem medialnym Ekovision TV.

 

wstecz