„Twarze Opola” w kolejnej odsłonie

Zapraszamy 27 października (piątek), o godz. 18.00 do Galerii Zamostek w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu na kolejną odsłonę „Twarzy Opola”. Wyjątkowo w tym miesiącu spotkanie będzie odbywało się w innym dniu tygodnia i o innej godzinie niż zostało przyjęte. Wydarzenie to zatytułowane „Zofia Hajduk z rodu Poliwodów” poświęcone będzie  wyjątkowej osobie, społeczniczce i patriotce, pochodzącej ze znanej śląskiej rodziny. Rozmowę z córką bohaterki, prof. Janiną Hajduk-Nijakowską poprowadzi Teresa Zielińska.

Zofia Poliwoda, ur. w 1920 r. w Wójtowej Wsi pod Opolem (wówczas Vogtsdorf), była jedną z najmłodszych działaczek Związku Polaków w Niemczech (dalej: ZPwN) i Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, w którym prowadziła drużynę zuchów. Wychowana w rodzinie pielęgnującej polskie tradycje niepodległościowe, należała do polskich chórów śpiewaczych i występowała w Teatrze Kukiełkowym, założonym w 1937 r. przez Alojzego Smolkę przy I Dzielnicy ZPwN. Pracowała też w Związku Polskiej Młodzieży Katolickiej. Jako 18-latka uczestniczyła w 1938 r. w Berlinie w I Kongresie Polaków w Niemczech. Po wybuchu II wojny światowej została aresztowana przez Niemców i wywieziona do obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Zwolniona w 1940 r. wróciła do rodzinnej miejscowości i choć podlegała dozorowi Gestapo, podjęła konspiracyjną działalność w Związku Walki Zbrojnej, późniejszej Armii Krajowej. W tym czasie nawiązała kontakt z brytyjskimi jeńcami stalagu Lamsdorf, zatrudnionymi w oddziale roboczym. Aresztowana znów w 1943 r., po pobycie w ciężkim więzieniu w Lublińcu, trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, skąd w styczniu 1945 r. w „marszu śmierci” dotarła ponownie do Ravensbrück. Po wojnie wyszła za mąż za publicystę i dziennikarza – Ryszarda Hajduka, z którym miała troje dzieci. Pracowała w Miejskiej i Wojewódzkiej Radzie Narodowej oraz w Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych, była tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego. Mimo macierzyństwa i pracy zawodowej, za najważniejszą uważała pracę społeczną. Z naszym Muzeum łączyły ją zainteresowania historyczne i działalność wydawnicza.

Życiorys bardzo interesujący, tak jak możliwość porozmawiania o tej wyjątkowej postaci z najbliższą osobą – córką, profesorem w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego. Nie trzeba także przedstawiać prowadzącej spotkanie. Teresa Zielińska to znana dziennikarka radiowa, a bywalcy naszych spotkań pamiętają ją jako bohaterkę jednej z edycji cyklu „Twarze Opola”.

Serdecznie zapraszamy!

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola

wstecz