„Twarze Opola” - Profesor Janusz Sawczuk

Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu dr Violetta Rezler-Wasielewska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Twarze Opola poświęcone postaci prof. Janusza Sawczuka – historyka, niemcoznawcy, nauczyciela akademickiego i pracownika naszego Muzeum. W najbliższy czwartek, 24 listopada 2016 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przy ul. Minorytów 4 dokonania profesora przedstawią prof. dr hab. Anna Trzcielińska-Polus i dr Barbara Curyło. Współgospodarzami spotkania są Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu prof. dr hab. Danuta Kisielewicz oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu Elżbieta Kampa.

Prof. Janusz Sawczuk (1944-2015) urodził się na Podlasiu w rodzinie nauczycielskiej. Po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie Wrocławskim w 1966 r. podjął pracę w Muzeum Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Tam powstała jego praca doktorska poświęcona obozom jenieckim Lamsdorf w latach II wojny światowej obroniona na macierzystej uczelni w 1972 r. Następnie objął stanowisko adiunkta w Zakładzie Stosunków Międzynarodowych Instytutu Śląskiego w Opolu, gdzie przeszedł kolejne etapy awansu do kierownika zakładu włącznie. Rozprawę habilitacyjną pt. „Kształtowanie się ideologii SPD w latach 1949-1969” sfinalizował w 1985 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W swojej pracy naukowej Janusz Sawczuk podejmował zagadnienia z zakresu najnowszej historii Niemiec. Prowadził badania nad socjaldemokracją w RFN, relacjami na linii RFN-NRD i stosunkami polsko-niemieckimi. Interesował się dziejami procesu integracji europejskiej oraz partnerstwa wschodniego. Był redaktorem naczelnym „Przeglądu Stosunków Międzynarodowych – The International AffairsReview” oraz członkiem wielu organizacji, w tym Rady Muzeum działającej przy Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz Komitetu Redakcyjnego „Łambinowickiego Rocznika Muzealnego”. Janusz Sawczuk to także oddany pedagog związany m.in. z Uniwersytetem Opolskim, gdzie uzyskał tytuł naukowy profesora.

W historii naszego Muzeum Janusz Sawczuk zapisał się przede wszystkim jako autor wielu publikacji, w tym fundamentalnej dla muzeum – monografii „Hitlerowskie obozy jenieckie w Łambinowicach w latach 1939–1945”. Jej najistotniejsze ustalenia znajdują się w tekście poświęconym najważniejszemu okresowi w dziejach obozów Lamsdorf – II wojnie światowej, opracowanym wraz ze Stanisławem Senftem pomieszczonym w wieloautorskiej monografii pod redakcją naukową Edmunda Nowaka pt. „Obozy w Lamsdorf/Łambinowicach (1870–1946)”.

Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Opola.

wstecz