„Twarze Opola” powracają!

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Twarze Opola”, który poświęcony jest osobom ważnym dla naszego miasta i Muzeum. Listopadowe wydarzenie dedykujemy Tadeuszowi Podkówce (1922–2004), leśnikowi, znakomitemu myrmekologowi oraz działaczowi Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu, z którym współpracę bardzo sobie cenimy.

Tadeusz Podkówka urodził w Stojanowie (woj. Tarnopolskie). Studia leśne rozpoczął jeszcze we Lwowie, a kontynuował po wojnie w Instytucie Ochrony Lasu Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie się doktoryzował z myrmekologii (nauka o mrówkach). To właśnie te owady, podobnie jak pszczoły, stały się jedną z największych pasji Podkówki. Poświęcał się jej w czasie wolnym, a także podczas pracy w Lasach Państwowych, początkowo w Szczecinku i Złocieńcu, a od 1955 r. na Opolszczyźnie, gdzie najdłużej związany był z Nadleśnictwem Prószków. Bogata działalność naukowa Tadeusza Podkówki zaowocowała 11 patentami oraz sukcesami w ratowaniu lasów na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Inną płaszczyzną, w którą zaangażował się Tadeusz Podkówka było upamiętnianie ofiar Zbrodni Katyńskiej, także ojca – Stefana, komendanta policji, który po 17 września 1939 r. trafił do radzieckiej niewoli i został przewieziony do obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Przewieziony wiosną 1940 r. do Tweru, został zamordowany przez NKWD razem z innymi polskimi jeńcami wojennymi.  Po 1989 r. bohater naszego spotkania działając w Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska w Opolu, organizował i uczestniczył w licznych przedsięwzięciach, m.in. podróżach do Katynia, Tweru, Ostaszkowa, Miednoje i na wyspę jeziora Seliger oraz w uroczystościach złożenia kamieni węgielnych pod polskie cmentarze wojenne w Katyniu i Miednoje.

Spotkanie odbędzie się 26 listopada o godz. 17.00 w opolskiej siedzibie Muzeum przy ul. Minorytów 3. Planowana jest także transmisja na facebookowym profilu CMJW.

Osoby zainteresowane stacjonarnym uczestnictwem prosimy o potwierdzenie przybycia do 25.11.21 r. (tel. 77 453 78 72). Liczba miejsc jest ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz