„Tu byli”. Akcja społeczno-artystyczna

Od środy do piątku (5–7 października), w ramach obchodów 78. rocznicy Przybycia pierwszego transportu Powstańców Warszawskich do Stalagu 344 Lamsdorf, w opolskich pociągach Polregio, realizowana była akcja pn. „Tu byli”.

Nasze działanie nawiązywało do wydarzeń z początku października 1944 r., kiedy Niemcy skierowali do Stalagu 344 Lamsdorf blisko 6-tysięczną grupę powstańców warszawskich, wziętych do niewoli po zakończeniu walk w stolicy.

Upamiętniając 78. rocznicę tych wydarzeń, Muzeum, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego i Teatrem Ekostudio, zorganizowali happening w pociągach Polregio na trasie Opole–Nysa–Opole. Przedsięwzięcie oparte zostało o kontekst historyczny. Akcja zawierała elementy ekspresji scenicznej oraz nieformalnej dydaktyki historycznej. Jej celem było zaintrygowanie podróżujących, pobudzenie ich do refleksji skierowanej w przeszłość i niebanalne przekazanie wiedzy o losach powstańców po opuszczeniu Warszawy. W happeningu wzięli udział aktorzy, muzealni edukatorzy i niczego niepodejrzewający pasażerowie, którym rozdawano symboliczne jabłka oraz kartki z fragmentem wspomnień Barbary Lewandowskiej o transporcie do Stalagu 344 Lamsdorf w październiku 1944 r.:

Trudna to była podróż. […] miałyśmy miejsce tuż pod okienkiem w wagonie dla zwierząt. […] jeśli były dłuższe postoje, to do wagonów podchodzili mieszkańcy okolic – Polacy. […] kiedyś na Starówce, na warcie o świcie, kolega […] mówił mi, że już po wojnie będziemy bohaterami. Jak będziemy szli, to będą nam rzucać kwiaty i bić brawo. To się nie spełniło, bo on zginął, ale jak jechałam w tym wagonie do obozu i nieznani ludzie podchodzili z darami – a kropla wody była wtedy bardzo cenna, a jabłko to już w ogóle pachniało całym sadem – […] to tak, jakbym tę defiladę odbierała.

Wydarzenie realizowane zostało w ramach projektu pt. „Wolność jest w nich. Powstańcy warszawscy 1944–2022”, sfinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach w Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017–2022.

 

Edukatorzy i...
Dwoje edukatorów...
Dwoje aktorów w...
wstecz