Transkrypcja nagranych wspomnień, relacji i wywiadów

Dzięki zaangażowaniu 11-osobowego zespołu wykonaliśmy transkrypcję 61 pozycji w naszym zbiorze wideo- i audiorelacji, wywiadów i rozmów ze świadkami historii – byłymi jeńcami wojennymi, powstańcami warszawskimi, a także ich rodzinami, łącznie 47 godzin nagrań.

Transkrypcja, polegająca na wiernej archiwizacji materiałów zgromadzonych w zbiorach Muzeum, jest wartością samą w sobie. To nie komentarz czy interpretacja. Najważniejszym było tu zachowanie jak najdokładniej pełnej wypowiedzi świadków i postświadków historii.

Zadanie, poza jakże ważnym aspektem dokumentacyjnym, było też inspirujące, zwłaszcza dla pracowników zajmujących się nauką i edukacją. W pracy natrafiali oni bowiem na treści, które z powodzeniem wykorzystają w swoich publikacjach, badaniach czy warsztatach i lekcjach muzealnych. Postać tekstowa uprości także wyszukiwanie potrzebnych informacji.

Interesujące jest ponadto, że w kolejnym kontakcie ze źródłem co innego zwraca uwagę czytelnika. W wywiadzie z Jerzym Esden Tempskim (1926–2021), powstańcem warszawskim, jeńcem wojennym m.in. Stalagu 344 Lamsdorf, żołnierzem 2. Korpusu Polskiego we Włoszech był to np. taki fragment:

… my jesteśmy we Włoszech, bo teraz nie wiadomo co robić, ale jeszcze jesteśmy umundurowani, odżywieni, dobrze wyglądamy. Włoszki nam się podobają, my się podobamy Włoszkom, bo jesteśmy młodzi, mamy po 20 parę lat, takiego dobrego ducha, aczkolwiek załamani, podłamani tym, co z nami dalej będzie, ale jak się ma 20 lat, to się nie bardzo myśli o tym, co ja będę robił za 10 lat. Żyje się raczej chwilą.

Transkrypcje zostały zakończone w grudniu, teraz sfinalizowaliśmy ich katalogowanie.

 

wstecz