Temat załogi obozowej na „Łambinowickim Spotkaniu Muzealnym” – zaproszenie

Postępy badawcze czynione przez Marię Bulę z Działu Naukowego CMJW osiągnęły punkt, w którym śmiało może ona dzielić się swymi ustaleniami. To dobra wiadomość, bo młoda historyczka zajmuje się tematem bardzo ciekawym i ważnym dla lepszego zrozumienia mechanizmów władzy w obozach jenieckich.

Najbliższą okazją do zapoznania się z wynikami prac Marii Buli, będzie wydarzenie pod wymownym tytułem: „Służba jak każda inna? Załoga obozów jenieckich Lamsdorf w latach 1939–1945”, organizowane 4 października w ramach cyklu „Łambinowickie Spotkania Muzealne”. Prelegentka postawi przed audytorium szereg kluczowych pytań, zastanawiając się m.in. nad psychospołecznym tłem postaw komendantów, wartowników i pracowników cywilnych obozów Lamsdorf, a także nad tym, czy po wojnie dotknęły ich jakiekolwiek konsekwencje.

Problematyka związana ze stroną sprawców stosunkowo rzadko pojawia się w analizach obozów jenieckich Wehrmachtu, a jeśli – tak jak w przypadku naszej badaczki – dodatkowo wykracza poza prostą faktografię sprowadzoną do nazwisk i krótkich biografii członków załogi, to zasługuje na  szczególną uwagę. Dlatego serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniu – odbędzie się ono zwyczajowo w łambinowickiej siedzibie Muzeum w pierwszą środę miesiąca, tj. 4 października o godz. 17.00.

Zapraszamy!

Służba jak każda inna? Załoga obozów jenieckich Lamsdorf 1939-1945. Pdf

wstecz