Tadeusz Podkówka „Twarzą Opola”

Wczoraj, po dłuższej przerwie, ponownie zorganizowaliśmy spotkanie w ramach cyklu Muzeum – „Twarze Opola”. Jego bohaterem był Tadeusz Podkówka (1922–2004), niestrudzony strażnik pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, myrmekolog, leśnik. Wydarzenie, w którym – ze względu na obostrzenia – mogła wziąć udział ograniczona liczba osób, było transmitowane na Facebooku Muzeum.

Spotkanie rozpoczęła powitaniem dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska. Przypominając ideę cyklu, zaakcentowała związek bohatera spotkania z Muzeum i przedstawiła Harrego Dudę, Mieczysława Drapałę oraz Wiktora Koncewicza. Pierwszy z nich przypomniał najważniejsze fakty z życia Tadeusza Podkówki i skupił się na prezentacji jego aktywności w tworzeniu Rodziny Katyńskiej w Opolu, upamiętniania ofiar Zbrodni Katyńskiej, także ojca – Stefana, jeńca Starobielska, zamordowanego w 1940 r. przez NKWD. Harry Duda swe wystąpienie wzbogacił odczytaniem fragmentów wspomnień siostry Tadeusza, Reginy Podkówki-Bochni, a także własnych wierszy. Dzięki niemu uczestnicy spotkania mogli także zabrać ze sobą tekst biogramu jego autorstwa oraz książkę Szlakiem zbrodni II. Opolanie w sprawie katyńskiej (1998).

Wątek katyński kontynuował jeszcze Mieczysław Drapała, przyjaźniący się z Tadeuszem Podkówką w ostatnich latach jego życia. Opowiedział on o wspólnych wyprawach służących upamiętnieniu, m.in. budowie Pomnika Golgoty Wschodu.

Natomiast o dokonaniach zawodowych i naukowych Tadeusza Podkówki, skupionych na myrmekologii i roli mrówki ćmawej w utrzymaniu równowagi w polskich lasach obszernie opowiedział Wiktor Koncewicz, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Prószków, którym w przeszłości kierował również Tadeusz Podkówka.

Spotkanie zakończyła dyrektor Muzeum.

Filmową relację z tego wydarzenia można obejrzeć na Facebookowym profilu Muzeum: tutaj.

Do gości przemawia...
Do gości przemawia...
Do gości przemawia...
Prezentację...
wstecz