Aktualności
Tadeusz Horoszkiewicz bohaterem „Twarzy Opola” – relacja
W opolskiej siedzibie Muzeum 27 listopada już po raz kolejny w tym roku spotkaliśmy się w ramach cyklu kulturalnego „Twarze Opola”. Tym razem wydarzenie było poświęcone postaci Tadeusza Horoszkiewicza – zasłużonej dla rozwoju dziennikarstwa w regionie, ale nie tylko, bo również dla Muzeum.
Jednym z przykładów naszej współpracy jest powstały w latach 80. ubiegłego wieku film edukacyjny przybliżający odbiorcom Muzeum i Miejsce Pamięci, zrealizowany m.in. wespół z Ryszardem Łabusem, który był jednym z prowadzących wspomnieniowe spotkanie. Prócz opolskiego operatora i wieloletniego przyjaciela Tadeusza Horoszkiewicza, spotkaniu przewodzili prof. Janina Hajduk-Nijakowska oraz prof. Bogusław Nierenberg, a także małżonka bohatera, Barbara Horoszkiewicz. Gości powitała natomiast dr Renata Kobylarz-Buła, z-ca dyrektor Muzeum.
Na sali nie zabrakło licznie przybyłych przedstawicieli opolskiego środowiska dziennikarskiego, łącznie z Wojciechem Kasprzykiem, dyrektorem TVP3 Opole, która to stacja telewizja była patronem medialnym wydarzenia. Byli wśród nich nestorzy, osoby aktywnie działające w mediach, a także grono studentów dziennikarstwa z opiekunem, który nauki pobierał właśnie u Tadeusza Horoszkiewicza.
Goście mieli okazję przypomnieć sobie bogatą i pełną pasji zawodową drogę redaktora Horoszkiewicza. Od asystenta oświetlenia w telewizji, poprzez dziennikarza radiowego, aż po redaktora naczelnego legendarnego „Studia pod Bukiem”. Dodajmy, że swobodna atmosfera spotkania sprzyjała także skrzącym się dowcipem opowieściom. Przytoczone anegdoty z dziennikarskiej przeszłości Tadeusza Horoszkiewicza nawet tym osobom, które nie znały go osobiście, pozwoliły zbudować sobie obraz profesjonalisty, życzliwego kolegi, człowieka kochającego rodzinę oraz pasjonata myślistwa i serdecznego opiekuna jamnika Myszka, towarzysza leśnych eskapad.
Podczas spotkania wyświetlono fragmenty archiwalnych materiałów, przy których realizacji Tadeusz Horoszkiewicz pracował. Znalazł się także czas na dyskusję i to bardzo ożywioną, bo głos zabrało kilkanaście osób. Na koniec warto podkreślić, że spotkanie było także okazją do refleksji nad rolą dziennikarstwa w społeczeństwie. Historia Tadeusza Horoszkiewicza przypomniała nam bowiem o tym, jak ważne jest, aby media były miejscem, gdzie głos mogą znaleźć różni ludzie i różne narracje i gdzie zamiast walczyć zacięcie o najlepszy materiał, można się wspierać, a nawet przyjaźnić.
Fot. CMJW.