Światowy Dzień Sztuki

W Światowym Dniu Sztuki zwracamy uwagę na fakt, że również w ekstremalnych warunkach wojny i niewoli człowiek tworzył i szukał piękna. Codzienność egzystencji w obozach jenieckich uruchamiała rozmaite aktywności twórcze. Dysponując bardzo ograniczonymi zasobami i bez należytego warsztatu, w czasie wolnym, jeńcy wykonywali prace plastyczne, rzeźbiarskie, medalierskie, tworzyli przedmioty sztuki użytkowej. Wraz z grafikami, rysunkami, akwarelami, obrazami olejnymi stanowią one istotną część zbiorów Muzeum (http://www.cmjw.pl/zbiory/muzealia/).

Artystyczne dokonania jeńców prezentujemy od lat na wystawach (pierwsza już w 1969 r.) i w publikacjach, m.in. serii „Katalog Zbiorów” (http://www.cmjw.pl/nauka/dorobek-wydawniczy/). Dzisiaj, w Światowym Dniu Sztuki, prezentujemy Państwu kunsztowny brelok do zegarka. Ozdobę wykonał w Oflagu VII A Murnau ppor. Zdzisław Jaeschke. Utalentowany autor miał wiele uzdolnień: interesował się teatrem i plastyką, malował pejzaże i portrety, wykonywał karykatury, rzeźbił w drewnie i kości. Był animatorem obozowego życia kulturalnego i oświatowego, a po wojnie pracował jako dziennikarz, m.in. kierując Rozgłośnią Polskiego Radia w Opolu.

Prezentowany brelok został wykonany z fragmentów kości wołowej (z odpadów kuchennych), połączonych sznurkiem i zdobionych motywami staroegipskimi. Mimo, iż autor nie ukończył pracy, do dziś urzeka ona swoim pięknem.

wstecz