Świadkowie historii mówią. Kolejne relacje jeńców w zbiorach Muzeum

Zbiory Muzeum w 2017 r. powiększyły się o kolejne nagrania wspomnień Polaków z pobytu w niewoli niemieckiej. Wśród zarejestrowanych relacji uwagę zwraca wywiad z płk. Zbigniewem Makowieckim, który udało się przeprowadzić na kilka miesięcy przed jego śmiercią. W kampanii polskiej 1939 r. walczył on w stopniu podporucznika w barwach 3. Pułku Strzelców Konnych, a po zakończeniu walk był przetrzymywany w oflagach: IV C Colditz, II A Prenzlau, II E Neubrandenburg i II D Gross Born. Po zakończeniu wojny osiedlił się w Wielkiej Brytanii, pozostając jednak blisko Polski i jej spraw. Inny interesujący materiał został nagrany z por. Jarosławem Furgałą, który w latach II wojny światowej jako mieszkaniec Kresów Wschodnich II RP został przymusowo wcielony do Armii Czerwonej i w jej szeregach walczył na froncie wschodnim. Kiedy dostał się do niewoli niemieckiej, uznano, że jest jednak polskim żołnierzem, co wpłynęło znacząco na poprawę jego traktowania w obozach.

Najwięcej wywiadów przeprowadziliśmy z powstańcami warszawskimi, którzy po jego upadku znaleźli się w niemieckich obozach jenieckich. Była to niezwykle zróżnicowana pod względem wieku, płci, stopnia wojskowego i statusu społecznego grupa jeniecka, wśród której znalazło się ponad tysiąc niepełnoletnich żołnierzy. Jedną z takich osób była Wanda Traczyk-Stawską, przetrzymywana w stalagach: 344 Lamsdorf, następnie w IV B/Z Zeithain, IV E Altenburg i VI C Oberlangen. Na nagraniach uwiecznione zostały także relacje innych powstańców: prof. Mieczysława Chorążego, Haliny Jędrzejewskiej czy Haliny Cieszkowskiej.

Nagrywanie wspomnień odbywało się ramach zadania „Opieka nad Miejscem Pamięci Narodowej w Łambinowicach – troska o stan zachowania i identyfikację kulturową”, realizowanego w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo kulturowe”, priorytet „Miejsca pamięci narodowej”.

Projekt finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Województwa Opolskiego

wstecz