Srebrne naczynia liturgiczne w zbiorach Muzeum

Kolekcja składa się m.in. z kielicha, pateny, ampułek, kropidła, elementów haftowanej bielizny kielichowej i ręcznie rytowanego krzyżowego relikwiarza. Jej zakup był możliwy dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Całość stanowiła podróżny zestaw kapłański, należący do ks. kpt. Mieczysława Stasza, kapelana 4. Warszawskiego Pułku Strzelców Pieszych, który wraz z innymi żołnierzami tej formacji był internowany na terenie Szwajcarii w latach 1940–1945. Na jednym z naczyń – patenie przeznaczonej do konsekracji hostii, wyryta jest pamiątkowa inskrypcja: 4 W.P.S.P. / NA INTERNOWANIU / KAPELANOWI Z CHURU /1.1.43 DOKTÓR Z ILANZ.

W obu wymienionych w miastach – Chur I Ilanz, zlokalizowane były obozy internowania dla polskich żołnierzy. Nie wiemy jeszcze kim był „doktor z Ilanz”, jednak udało się nam zrekonstruować losy „kapelana z Churu”, czyli ks. kpt. Mieczysława Stasza. Otóż urodził się on w 1905 r. w Radomiu. Seminarium duchowne ukończył w Sandomierzu i w 1934 r. przyjął tam święcenia kapłańskie. Pięć lat później mianowany został kapelanem rezerwy Wojska Polskiego, później kapelanem Szpitala Wojskowego w Radomiu. We wrześniu 1939 r., wraz z ewakuującymi się żołnierzami przekroczył granicę z Rumunią i tam został internowany. Następnie udało mu się przedostać do Francji, gdzie otrzymał nominację na kapelana 4. Warszawskiego Pułku Strzelców Pieszych. W czerwcu 1940 r., po przegranej walce, jego oddział został internowany w Szwajcarii. Ksiądz Mieczysław Stasz trafił do obozu w Chur. Nie tylko pełnił tam posługę kapłańską, ale zbierał także darowizny na zakup nagrobków dla zmarłych w Szwajcarii żołnierzy 2. Dywizji Strzelców Pieszych, organizował pomoc materialną dla ludności cywilnej i jeńców wojennych oraz uczestniczył w poszukiwaniach zaginionych żołnierzy Wojska Polskiego. W 1946 r. wraz z innymi żołnierzami trafił do Wielkiej Brytanii – był kapelanem w polskim obozie przesiedleńczym Doddington. W latach 50. kontynuował posługę kapłańską w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii. W 1956 r. w Harlow tworzył np. pierwsze struktury parafialne społeczności polskiej i został proboszczem w Ipswich. Zmarł w 1961 r. Za działalność w czasie wojny otrzymał Krzyż Walecznych i Croix de Guerre (Krzyż Wojenny).

Liturgiczna kolekcja jest pierwszą tego rodzaju w zbiorach Muzeum. Dziękujemy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wstecz