Spotkanie z Wandą Cejko-Kiałką

22 października (czwartek) w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Opolu odbyło się spotkanie z Wandą Cejko-Kiałka, byłą łączniczką i sanitariuszką Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Spotkanie współorganizowało nasze Muzeum.

Sylwetkę Wandy Kiałko-Cejko zaprezentował dr Piotr Stanek. Bohaterka w trakcie spotkania z młodymi ludźmi przedstawiła swoje losy, poczynając od działalności w partyzantce poprzez aresztowanie, drogę do łagru i doświadczenie Workuty aż po lata spędzone w Polsce. 

Wanda Kiałka, z domu Cejko, była łączniczką i sanitariuszką Armii Krajowej. Uczestniczyła m.in. w operacji „Ostra Brama”, mającej na celu zajęcie Wilna przed nadejściem Armii Czerwonej. Dwukrotnie aresztowana przez władze radzieckie, trafiła ostatecznie na 20 lat „za zdradę radzieckiej ojczyzny” do łagru na Workucie. Tam czekała ją wyczerpująca i niebezpieczna praca w kopalni węgla. Mimo warunków niesprzyjających działalności kulturalnej, w łagrze pisała wiersze, które udało jej się zebrać w tomik i po zwolnieniu przemycić do Polski. Powróciła do niej dopiero w 1956 r. Zamieszkała we Wrocławiu wraz z mężem Stanisławem Kiałką – legendą wileńskiej konspiracji i wraz z nim zajęła się opracowaniem historii Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej.

Wyłączny sponsor:

 

wstecz