Spotkanie z Mieczysławem Moryto i Stefanem Szelką

Sylwetkę Mieczysława Moryto zaprezentowała prof. dr hab. Danuta Kisielewicz, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Wychodząc od czasu wojny, kiedy został on aresztowany przez Niemców i wywieziony na roboty przymusowe w głąb III Rzeszy, ukazała jego wieloaspektową, ponad 70-letnią już pracę (m.in. na stanowisku wicewojewody opolskiego) i zasługi na rzecz regionu – Śląska Opolskiego, w tym odwołując się do doświadczeń własnej rodziny. Przypomniała jego aktywną działalność społeczną, kombatancką, gdyż M. Moryto 1996 r. jest prezesem opolskiego oddziału Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, a od 2000 r. zasiada w Prezydium Zarządu Głównego. Mieczysław Moryto przybliżył natomiast swoje związki z naszym muzeum, jego ciągłą chęć pomocy naszej placówce. Podkreślił też, jak ważna dla niego jest rodzina, licznie zgromadzona na spotkaniu.

Postać płk Stefana Szelki przybliżył – w zastępstwie nieobecnego płk. Mirosława Karaska, Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu – Piotr Stanek z Działu Naukowego muzeum. Przedstawił jego działalność konspiracyjną u schyłku II wojny światowej i przebieg służby wojskowej, kiedy to płk S. Szelka był m.in. zastępcą, a później Szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. Wątki te rozwinął następnie płk S. Szelka. Prowadzący podkreślił też rozległą, niezwykle aktywną działalność bohatera spotkania na rzecz ruchu kombatanckiego – z którym płk S. Szelka jest związany od 1946 r., a od 1990 r. prezesuje Opolskiemu Zarządowi Wojewódzkiemu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych i zasiada w jego władzach krajowych. Ważnym osiągnięciem płk. S. Szelki jest m.in. utworzenie na Cmentarzu Komunalnym w Opolu-Półwsi kwatery dla kombatantów wszystkich zrzeszeń, uhonorowanych bojowymi odznaczeniami. To zaledwie druga taka kwatera kombatancka w Polsce.

Z okazji swych niedawnych 90. urodzin M. Moryto został uhonorowany przez przybyłych na spotkanie kombatantów pamiątkowym dyplomem, a obaj bohaterowie naszego spotkania kwiatami.

Wyłączny sponsor:

wstecz