Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" – Mieczysław Moryto i Stefan Szelka

12 listopada (czwartek), o godz. 17.00 zapraszamy do Muzeum w Opolu na czwarte w tym roku spotkanie z cyklu "Twarze Opola". Tym razem naszymi gośćmi będą osoby z pokolenia naznaczonego wojną – Mieczysław Moryto i Stefan Szelka, wieloletni współpracownicy naszego Muzeum. Spotkanie poprowadzą: prof. dr hab. Danuta Kisielewicz i płk Mirosław Karasek.

Mieczysław Moryto urodził się w 1925 r. (Słupiec, woj. małopolskie), Stefan Szelka w 1924 r. (Niedośpielin, woj. łódzkie). Reprezentują to samo pokolenie, które łączy trudny czas II wojny światowej.

Mieczysław Moryto we wrześniu 1941 r. został aresztowany przez Niemców i wywieziony na roboty przymusowe w gospodarstwie rolnym w Dolnej Saksonii. Po wojnie wraz z rodziną przyjechał na Śląsk Opolski, z którym jest związany do dziś. W latach 1960–1971 był przewodniczącym Powiatowej Rady Narodowej w Oleśnie, w okresie 1975–1982 wicewojewodą opolskim. Od 1996 r. jest prezesem opolskiego oddziału Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, a od 2000 r. zasiada w Prezydium Zarządu Głównego. Od lat walczy o uprawnienia kombatanckie dla Polaków wywiezionych przez władze III Rzeszy do obozów i na roboty przymusowe.

Stefan Szelka w czasie wojny był w Batalionach Chłopskich. W marcu 1945 r. wstąpił do powstającego polskiego wojska, a w ramach „Służby Polsce” uczestniczył m.in. w budowie Nowej Huty. Po studiach w Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie, w 1957 r. został skierowany na Śląsk Opolski. Tu służył m.in. w 2 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. gen. H. Dąbrowskiego. Od 1972 r. płk S. Szelka był zastępcą, następnie szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu. Obecnie jest prezesem Opolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Bohaterowie naszego spotkania od wielu lat współpracują z naszym Muzeum. Mieczysław Moryto był członkiem Rady Muzeum w latach 1975–2014 (m.in. jako jej przewodniczący), i nadal działa w Stowarzyszeniu Przyjaciół CMJW. Podobnie płk Stefan Szelka, który przede wszystkim współorganizuje uroczystości rocznicowe, odbywające się w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

Wyłączny sponsor:

wstecz