Spotkanie pt. Z Białych Kujaw - w Opolu rozpisał swe życie. Rzecz o Zygmuncie Dmochowskim

24 października (czwartek) o godz. 18.00 w siedzibie muzeum w Opolu odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości Zygmunta Dmochowskiego - poety, członka opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, wieloletniego współpracownika naszego muzeum. Poprowadzą je Harry Duda i Alfred Wolny. Przedsięwzięcie to jest częścią cyklu kulturalnego "Twarze Opola", organizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Zygmunt Dmochowski (1931-2013) - poeta, członek opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich i Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach (okresowo członek władz tych stowarzyszeń). Pochodził z Kujaw. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W tym czasie współpracował z redakcją "Gromady". Po ukończeniu studiów (1955) uczył języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Radziejowie na Kujawach. Równolegle stale współpracował z "Gazetą Kujawsko-Pomorską" jako autor tekstów dziennikarskich i publicystycznych, w tym felietonów. W 1966 r. przeniósł się do Opola, gdzie był nauczycielem i wizytatorem oraz wiceprezesem Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego, a później, przez wiele lat emerytury, także pracownikiem pionu szkoleniowego Elektrowni Opole SA i jednym z redaktorów tamtejszego czasopisma zakładowego "Z Prądem i pod Prąd". Debiutował literacko w 1952 r. na łamach gazety studenckiej. Następnie - podczas wieloletniej przerwy w pisaniu - z powodzeniem uprawiał rzeźbę w drewnie. Obie te dziedziny sztuki zawsze były dla niego jednakowo ważne. Pasjonat historii i tradycji Kujaw, ale także Śląska Opolskiego, opublikował zbiory wierszy: Potargane anioły (debiut książkowy: 1993, drugie wyd. 1994); Żarna i ziarna (1994); Skaczące światło (1994); Jaskrawość przestrzeni (1995); Wezbrana rzeka (1997); Mgławice Koziorożca (1998); Nim umilknie ciepło (2000); Wybór wierszy (2003); Liryki opolskie (2007); Wybór wierszy jubileuszowych (2007); Trzy poematy (2009); Chwytać chwile (2011) oraz powieści: Płonąca sól (2002) i Czyściec mojego nieba (2008). Teksty Zygmunta Dmochowskiego drukowały m.in. "Wiadomości Kulturalne", "Śląsk", "Metafora", "Przegląd Artystyczno-Literacki", "Pomorze", "Plejada" i "Zdrój Ciechociński".

W 2004 r. został wyróżniony Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego dla Animatorów Kultury. W 2008 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał mu odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Różnymi godnościami i tytułami honorowymi wyróżniała poetę jego rodzinna Ziemia Kujawska, w tym władze samorządowe i stowarzyszenia w Ciechocinku, Włocławku i Radziejowie. Związek Zygmunta Dmochowskiego z Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu wyrażał się w twórczości poetyckiej o tematyce jenieckiej i antywojennej oraz udziałem poety w pracach jury kolejnych odsłon Recytatorskiego Konkursu Poezji Jenieckiej "Nie traćmy pamięci" i w muzealnych spotkaniach poetyckich.

Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego.

wstecz