Spotkanie pt. Profesor Damian Tomczyk – badacz losów najmłodszych jeńców

Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców w Łambinowicach-Opolu oraz nasze  muzeum zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Twarze Opola", poświęcone tym razem sylwetce profesora Damiana Tomczyka – badacza losów najmłodszych jeńców II wojny światowej. Spotkanie poprowadzi dr hab. Stanisław Senft.

Damian Tomczyk, prof. zw. dr hab., ppłk w st. spocz. był zasłużonym dla nauki badaczem, znawcą historii Śląska oraz uznanym w kraju specjalistą w dziedzinie sfragistyki i heraldyki. Zajmował się także historią wojskowości i biografistyką, w tym losami najmłodszych w dziejach wojen jeńców wojennych – młodocianych powstańców warszawskich, którzy znaleźli się w niewoli niemieckiej. W swoim imponującym dorobku naukowym, obejmującym ok. 1000 pozycji, zgromadził 16 książek (6 współautorskich i 3 redagowane), ponad 160 rozpraw, artykułów naukowych, referatów i komunikatów; ponad 120 haseł encyklopedycznych i biogramów oraz ok. 600 tekstów popularnonaukowych i innych publikacji prasowych. Za swoją rozległą działalność naukową, kulturalną i społeczną został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Profesor D. Tomczyk był związany z naszym muzeum zarówno jako dyrektor (1979–1981), jak i badacz tematyki jenieckiej, członek kolegium redakcyjnego periodyku pt. „Łambinowicki Rocznik Muzealny. Jeńcy wojenni w latach II wojny światowej” czy także recenzent naukowy jednego z kolejnych jego tomów.

Serdecznie zapraszamy!

wstecz