Spotkanie pt. Pod prąd. Twórczość Zygmunta Moryty

27 czerwca (czwartek), o godz. 18.00 zapraszamy do opolskiej siedziby muzeum na spotkanie z malarzem i grafikiem, Zygmuntem Morytą. Sylwetkę Artysty przedstawią Andrzej Sznejweis i Bolesław Polnar. Przedsięwzięcie to jest częścią cyklu kulturalnego "Twarze Opola", organizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Zygmunt Moryto, malarz i grafik, urodził się 10 kwietnia 1954 r. w Kluczborku. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1979 r. zdobył dyplom z wyróżnieniem w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana i w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego. W latach 1979-1980 odbywał staż asystencki w pracowni doc. Mariana Kruczka. Po jego zakończeniu powrócił do Opola i odtąd tutaj tworzy, z różną intensywnością prezentując swoje prace z zakresu grafiki i malarstwa na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz poza jej granicami. Uznanie dla jego twórczości przejawiało się nagrodami i zainteresowaniem ze strony prywatnych kolekcjonerów oraz instytucji, do których jego prace trafiły, m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Finlandii, USA i Australii.

Twórczość Z. Moryty - oceniana bardzo wysoko przez krytyków i kolegów-artystów - charakteryzuje się ekspresją i bezkompromisowością. Andrzej Sznejweis, który wraz z Bolesławem Polnarem zaprezentuje podczas naszego spotkania postać jego bohatera, napisał o nim: Zygmunt zawsze imponował mi swoim podejściem do formy artystycznej [...]. Obserwacja otaczającego świata przekształcona i wyrażona na obrazach i grafikach Zygmunta, mówi o jego uważności i wrażliwości. Nie ma w nich miejsca ani na prostactwo, ani na sentymentalizm. Historie które opowiada, niosą ze sobą raczej coś, co nazwałbym emocjonalnym widzeniem świata. Poprzez gestykulację, deformację i umiejętne użycie koloru, pozwala Zygmunt postaciom ze swoich obrazów opowiedzieć własną legendę o życiu, urzeczywistnić własną wersję siebie samych.

Cieszymy się, że możemy przybliżyć artystyczną postać Zygmunta Moryty w ramach naszego tegorocznego cyklu kulturalnego pt. "Twarze Opola". Jego ideą jest prezentacja sylwetek wybitnych Opolan, ludzi kultury, sztuki i nauki, którzy poprzez swoją działalność związani byli lub są z miastem i Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Związek Z. Moryty z naszym Muzeum wyraża się przede wszystkim w temacie niektórych jego prac: serii grafik poświęconych Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach i Muzeum, grafikom dotyczącym żołnierzy Września 1939 r. Wszystkie te prace dotykają wojny i żołnierskich losów, a więc tych problemów, które nasza placówka dokumentuje, naukowo bada, upowszechnia i upamiętnia.

Na następne spotkanie z cyklu "Twarze Opola" zapraszamy we wrześniu.

Projekt został dofinansowany z budżetu województwa opolskiego.

wstecz