Spotkanie pt. Mój światopodgląd z cyklu „Twarze Opola”

Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu i nasze Muzeum zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Twarze Opola”. Będzie ono poświęcone sylwetce Leszka Ołdaka – grafika, plakacisty, rysownika, ilustratora i scenografa. Spotkanie, które odbywa się pod intrygującym tytułem „Mój światopodgląd”, poprowadzi pisarz Marian Buchowski.

Bohater spotkania urodził się w 1942 r. w Zamościu. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Debiutował w 1969 r. na łamach miesięcznika „Ty i ja” oraz jako karykaturzysta w tygodniku „Szpilki” w 1974 r. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Brał udział w licznych zbiorowych wystawach plakatu, ilustracji, rysunku satyrycznego w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Karykatury w Warszawie, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Biura Wystaw Artystycznych w Zamościu, Archiwum Satyrykonu w Legnicy oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Leszek Ołdak, który jest kojarzony najczęściej z rysunkiem satyrycznym, ma na swoim koncie projekty wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wśród nich znajdują się wydawnictwa naszego Muzeum, poświęcone trudnej, wojennej tematyce: Obozy w Lamsdorf/Łambinowicach (1870–1946), pod red. Edmunda Nowaka, Opole 2006; Edmund Nowak, Obozy na Śląsku Opolskim w systemie powojennych obozów w Polsce (1945- 1950). Historia i implikacje, Opole 2002; Wojciech Półchłopek, Wychowanie fizyczne i sport żołnierzy polskich w obozach jenieckich Wehrmachtu i NKWD (1939–1945), Opole 2002; Norbert Honka, Życie religijne żołnierzy polskich w niewoli niemieckiej i radzieckiej podczas II wojny światowej, Opole 1998; Danuta Kisielewicz, Oficerowie polscy w niewoli niemieckiej w czasie II wojny światowej, Opole 1998; Edmund Nowak, Cień Łambinowic. Próba rekonstrukcji dziejów Obozu Pracy w Łambinowicach 1945-1946, Opole 1991; Szkice z dziejów obozów w Lamsdorf/Łambinowicach. Historia i współczesność (z. 1–4 z lat 1998, 2000, 2007 i 2010). Projekty ich okładek zaskakują oryginalnością, refleksyjnością i przejmującą symboliką.

Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Opola.

wstecz