Aktualności
„Służba jak każda inna?...” – relacja ze spotkania
Październikowa prelekcja w ramach cyklu „Łambinowickie Spotkania Muzealne” dotyczyła tematyki tyleż ciekawej, co trudnej, bo związanej z załogą obozową. Trudność dotyka w tym wypadku zarówno kwestii merytorycznych, jak i etycznych. A ponieważ Maria Bula z Działu Naukowego Muzeum już bardzo dużo pracy włożyła w gromadzenie i analizę materiałów źródłowych, przyszedł czas na podzielenie się choć częścią ustaleń, a także poddanie ich pod publiczną dyskusję.
Bogato ilustrowana prezentacja pozwoliła zgromadzonym na poznanie tematyki w sposób usystematyzowany, ale przy tym wzbudzający ciekawość i prowokujący pytania natury moralnej. Maria Bula przedstawiła portrety komendantów obozów Lamsdorf zarówno z okresu podziału na Stalagi: VIII B i VIII F, jak i z czasu funkcjonowania jednego bytu administracyjnego: Stalagu 344 Lamsdorf, po czym uzupełniła ten obraz sylwetkami innych przedstawicieli obozowej kadry, m.in. lekarzy, pracowników biurowych i bardzo licznej grupy strażników. Przywołane zostały zaskakujące być może dla niektórych informacje związane z pochodzeniem części załogi (posługujący się językiem czeskim mjr Franz Trnka), ich kondycją zdrowotną (inwalidzi wojenni), osobowością (frustraci, służbiści, wyalienowani) czy miejscem zamieszkania (okoliczne miejscowości).
Prelegentka wraz z publicznością zastanawiała się także nad etycznymi aspektami służby w Lamsdorf, zadając kluczowe pytanie: dlaczego przestępstwa (czy wręcz zbrodnie), popełniane przez żołnierzy Wehrmachtu w obozach jenieckich, nie zostały osądzone w procesach norymberskich lub później?
Dziękując gościom spotkania za aktywny udział, liczymy na podobne zainteresowanie naszym cyklem w kolejnych miesiącach.
Fot. M. Żwirełło i P. Jędorowicz/CMJW.