Sesja edukacyjna Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej

7 czerwca (wtorek), w opolskiej siedzibie naszego Muzeum odbędzie się XII edycja sesji edukacyjnej Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej.

Słowo konflikt pochodzi od łacińskich słów conflictus i confligre i oznacza w dosłownym tłumaczeniu zderzenie. Edukacja w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach, skoncentrowana na przekazywaniu wiedzy o mechanizmach funkcjonowania systemów totalitarnych i losach jednostek trafiających w ich tryby, daje także asumpt do refleksji nad genezą, eskalacją oraz sposobem rozwiązywania konfliktów we współczesnym świecie. Niemal codziennie można się bowiem przekonać, że  – mimo lekcji płynącej z historii – nadal nie radzimy sobie w sytuacjach zderzenia różnych interesów i odmiennych poglądów. Sytuacje konfliktowe, w które nasze życie społeczno-polityczne obfituje, są z pewnością w wielu przypadkach nieuniknione. Jednak bez umiejętności ich wczesnego rozpoznania, rozwiązywania oraz niwelowania negatywnych skutków, nie jest możliwe zbudowanie społeczeństwa obywatelskiego, świadomego zarówno swoich praw, jak i obowiązków oraz skutecznie przeciwstawiającego się przemocy. Tegoroczna sesja edukacyjna Jeśli nie pamięć, to co? Edukacja w miejscach pamięci narodowej, będzie okazją do dyskusji nad rolą miejsc pamięci, w tym także Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, w budowaniu podstaw społeczeństw demokratycznych.

Udział w sesji edukacyjnej jest bezpłatny.

Uczestnikom sesji zapewniamy:

  1. Imienne zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w sesji.
  2. Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.
  3. Pakiet wydawnictw Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Nadal możliwe jest jeszcze przesłanie zgłoszenia do udziału w sesji. Czekamy na nie do 6 czerwca br. pod adresem mailowym: .

Serdecznie zapraszamy do udziału!

wstecz